ביטוח חקלאי

ביטוח חקלאי - להתריס בפני הבריאה

עבודת החקלאות נחשבת מאז ומעולם למקצוע קשה, לא מתגמל לעיתים, אך חיוני מאין כמוהו. עוד בספר בראשית, קין עמל קשה פי כמה מהבל על אדמתו- ופירותיו יצאו דלים מאלה של אחיו. הסיבה העיקרית לכך היא שהחקלאות תלויה כולה בטבע ובגחמותיו, ההפך הגמור מהמשרד הממוזג - המתאים את הסביבה אל האדם ולא ההפך. וגם היום, למרות כל הקדמה הטכנולוגית באגרונומיה, עדיין מדובר על אחד המקצועות הפחות צפויים בעולם.


מגבלת העונה

אפילו עם הטפטפות, הממטרות והחממות- עדיין תלוי החקלאי במזג האוויר. עונה יבשה מדי, חמה מדי, לחה מדי או קרה מדי יכולה להרוס יבול שלם. החקלאי לא עובד על חיזוקים מידיים- מה שישתול היום יצמח רק בעונה הבאה ולכן גם את התגמול שלו הוא מקבל רק כעבור זמן רב. בעולם בו הבורסה נקבעת בעניין של דקות, זה בעייתי למדי מבחינה כלכלית.


מגבלת החי

היבול הוא חי - כמוהו גם יכול לחלות, להיטרף ע"י חיידק, חרק או בעל חיים. גם כאן הטבע יכול להיות לא צפוי, עד כמה שלא ינסו להתגונן בפניו. התפרצות של תולעת מסוימת יכולה להרוס יבול של עונה שלמה בהרף עין, גם אם נקטת אמצעי זהירות וריססת את כל האזור. שלא לדבר על כך שהמודעות הגוברת לבריאות והשפעת חומרים רעילים על הגוף ועל כדור הארץ, הופכת את הריסוס לפחות ופחות פופולארי- ומה שאינו פופולארי, אינו נמכר.


מגבלת האדם

לשלל התופעות של הטבע, הכוללות כמובן גם פגעי מזג אוויר קיצוניים כגון סופות רעמים או ברקים, יובש וגשמים מוגזמים, אפשר להוסיף גם את טבע האדם. האדם נוטה לתאונות וטעויות של שיקול דעת. אז איך בכל זאת אפשר להתכונן ולמזער את כל הנזקים האלה כדי להתקיים בתור חקלאי? ע"י ביטוחים כמובן. בעידן המודרני, תודה לאל, קיימת אפשרות לעשות ביטוח חקלאי שיכסה חלק ניכר אם לא את כל הבעיות שמנינו. ביטוח חקלאי טוב יכול להציל את החווה בעת משבר, תאונה או עונה בעייתית. חשוב בנוסף לעשיית ביטוח חקלאי לעשות גם את כל שאר פעולות המניעה, דוגמת הריסוס שהוזכר לעיל.