פוליגרף

בדיקת פוליגרף

אריסטו אמר שאין אמת אחת. אך בדיקת פוליגרף תוכל להוציא אל האור את האמת האמיתית. במידה ואתם נמצאים בסיטואציה בה אתם חושבים שמישהו לא דובר אמת יש דרך לזהות זאת. מכונת פוליגרף תוכל לסייע לכם לדעת מי דובר אמת. כל מה שרציתם לדעת על בדיקת פוליגרף.


בדיקת פוליגרף – איך זה עובד?

מכונת הפוליגרף מבוססת על האמונה שכשאנו משקרים הגוף נוטה להגיב לשקר בצורה פיזיולוגית על ידי הזאה, דופק לב מואץ, נשימה מוגברת ותחושת אי נוחות כללית. הבדיקה מתבצעת באמצעות אלקטרודות שונות המחוברות אל מרכזי עצבים באזורים שונים בגוף ולמעשה משקפת תמונה מייצגת על אמינות התשובות של הנשאל.

בבדיקת פוליגרף נשאל הנבדק שאלות שונות כשהוא מחובר למכונה, בדרך כלל נהוג לשאול שאלות סגורות שהתשובה עליהן יכולה להיות כן או לא. במהלך הבדיקה נעות האלקטרודות ומייצרות גרף. ככל שהנשאל לחוץ יותר בזמן מתן התשובה כך הגרף יראה גדול ועוצמתי יותר. בדיקת הפוליגרף מתבססת על הנחת הייסוד שעל פיה בזמן שאנו משקרים אנו מגלים יותר סימני לחץ.

בתחילת הבדיקה נשאל הנבדק שאלות סרק שמטרתן להגיע לאיזון מבחינת הגרף ולבדוק מה קורה כשהנשאל עונה על שאלות סתמיות. בהמשך נשאל הנבדק שאלות הקשורות באופן ישיר למקרה עליו אמור הנבדק להעיד, ושאמינותו לגבי המקרה נבדקת.


עד כמה תוצאות הפוליגרף מדויקות?

דיוק תוצאות הפוליגרף נע בין 70 ל-90 אחוזים. מדובר בבדיקה בעלת תוקף אמינות גבוה, אך יחד עם זאת לא ניתן להציג את בדיקות הפוליגרף כאביזר ראיה הקביל בבית משפט. לעומת זאת יש מדינות בארצות הברית בהן יש לתוצאות בדיקות הפוליגרף תוקף משפטי.


בדיקת פוליגרף – מה קורה למי שמסרב להבדק?

כפי שכבר אמרנו לבדיקת הפוליגרף אמנם אין תוקף משפטי, אך יחד עם זאת בתחום הפלילי משתמשים בה לא מעט. במקום עבודה בו יש חשד להאזנות סתר והדלפה, יכול המעסיק לפטר עובד המתנגד לעבור בדיקת פוליגרף. בנוסף, במקומות עבודה מסוימים יאלצו המועמדים לעבור בדיקת פוליגרף כחלק מתהליך הקבלה לעבודה. חוק השב"כ מתיר זאת ולכן כל מי שרוצה לעבוד בתפקיד מסווג בשב"כ יהיה חייב לעבור בדיקת פוליגרף.


איך עושים בדיקת פוליגרף?

גם במגזר הפרטי מתאפשרת בדיקת פוליגרף והיא נגישה עבור עסקים ואנשים פרטיים המטילים ספק באמינותו של אדם כזה או אחר.

הבדיקה מתבצעת במכון מסויים, הטכנולוגיה של היום מאפשרת מיכשור נייד לצורך הבדיקה כך שלמעשה ניתן לבצע את הבדיקה בכל מקום. מומלץ לבצע את הבדיקה בחדר סגור ומומלץ לנטרל את הנבדק ככל האפשר מאנשים שעלולים להפריע לתקינות הבדיקה ולגרום לנבדק להרגיש לחוץ.


לבדיקת הפוליגרף מספר שלבים:

1. שיחה מקדימה עם הנבדק: לצורך כתיבת שאלות הבדיקה תתבצע שיחה מקדימה עם הנבדק כדי לעמוד על הנושא השנוי במחלוקת עליו מוטל ספק באשר לאמינותו של הנבדק. כדאי לרכז את כל חומר הרקע הקשור לחקירת המקרה כמו: תצהירי בתי משפט, עדויות ומסמכים שונים שיכולים לעזור לחוקרים להגיע אל האמת.

2. ניסוח השאלון: לאחר השיחה המקדימה עם הנבדק ינוסח שאלון הבדיקה. בדרך כלל השאלון מנוסח בשיתוף פעולה עם הנבדק, אך אין חובה לכך.

3. ביצוע הבדיקה: במהלך הבדיקה יחובר הנבדק אל החיישנים והאלקטרודות ויישאל על השאלות שנוסחו בשאלון.

4. ניתוח התוצאות: מומחה הפוליגרף שערך את הבדיקה ינתח את התוצאות ויעביר דוח ממצאים.

5. דוח מסכם: לאחר ניתוח התוצאות יעביר מבצע הבדיקה אל המזמין דוח ממצאים מפורט המעיד על תוצאות הבדיקה