מעקות

מעקות ברזל - לא רק בטיחות

הרבה מים זרמו בנהר העיצוב מאז ימיו הראשונים. והרי ימי העיצוב הראשונים בעיצוב ארכיטקטורה היו אי אז במערות. האדם מעולם לא הסתפק בפרקטיות גרידא ודרש מעצמו עיצובים המרננים את הנפש והעין - ולא רק יעילים או בטיחותיים בכל הנוגע לביתו, ומעט מאוחר יותר- גם למקום עבודתו וסביבתו הציבורית. אפילו במקומות בהם העיצובים פשוטים למדי, הם עדיין שומרים על קווים אלגנטיים בד"כ.


בטיחות בדרך למעלה

כאשר מדובר על בטיחות בעלייה - בין אם בשביל עלייה לנכים או לעגלות ובין אם בעלייה של מדרגות- אביזר בטיחות מובנה חשוב לכל הדעות הנו המעקה. עליו להיות נח ובעל עיצוב נעים לעין- כדי לקשט את הסביבה אך בעיקר להיות שימושי ולבצע את תפקידו המכריע. הרב השולט של מדרגות ציבוריים למשל, בין אם בבניינים ובין אם במעברים תת קרקעיים למשל, משתמש בסוג כזה או אחר של מעקות ברזל מצופה בחומרי אל-חלד, בעל עיצוב נקי ועגול. הזולות והעמידות הגבוהה מאד של המתכת לכל סוגי המפגעים (כולל גרפיטי למשל) הופכת אותן מעקות ברזל לבחירה האולטימטיבית.


הפרטי שלי

גם בבתים הפרטיים משתמשים לעיתים בסוגים שונים של מעקות ברזל. אבל העיצובים שמכניסים אל הבתים הפרטיים הם הרבה יותר דקורטיביים כמובן, לעיתים על סף החוסר יעילות. המעקות עצמם דקים יותר, כיוון שהם מיועדים לשחיקה פחותה, מפאת כמות האנשים שישתמשו במעקה במהלך חיו. סלסולים למיניהם וחריטות מופיעים לרב על גוף המעקה וכך שמעקה הבטיחות המשעמם יכול לעיתים קרובות להוות פריט אומנות של ממש.


עוד מעוד

אך למעקות המתכת והברזל אין מונופול על המעקות שנכנסים אל הבית שלנו, ההפך נכון. באופנת בניה, כמו בכל אופנה, ישנם גלים ולעיתים קרובות גל מתחלף באחר. כך לעיתים קרובות גואה הפופולאריות של מעקות עץ דווקא- חומר טבעי ועתיק יומין בכל הקשור לבניה, בעל חן המדבר על פעם. המתח התמידי בין המתכת לעץ הוא מתח שכמעט ואי אפשר ליישב- נדיר לראות מעקים שמשתמשים בשני החומרים יחד. זאת בגלל היצוג של החומר בעינינו: העץ מייצג בד"כ את העתיק, הטבעי, הכפרי ואילו המתכת מתקשרת עם עיצובים מודרניים ופוסט מודרניים.

הצעת מחיר בקליק למעקות