שטיחים


טיפים עבור רכישת שטיחים:

השטיח מופיע בצורות שונות בתרבויות שונות מאז ומעולם בערך. הוא נארג מקש, מצמר, מחבלים וחוטים שונים ומשונים ובכל תרבות נארג אחרת: אצל היוונית שלטו שטיחי הקיר והיו רקומים בציורים דמויי אנוש, אצל האינדיאנים נארגו עם קצוות סגורים, הכולאים בפנים את החלומות שנארגו עליהם ואילו אצל הפרסים היו דווקא מקשטים בקצווי חוט משוחררים, שתנועתם ברוח כנראה נתנה את ההשארה לסיפור על השטיח המעופף.


עיצוב הבית אז והיום

אנתרופולוגים טוענים כי התנהגויות, אנוש ואחרות, קיימות רק כאשר יש בהן רווח. לא קשה לחשוב על הרווח של השטיח: בעידן בו ההסקה העיקרית הייתה אש קמין בתוך הבית, השטיח החורפי היה יכול לעשות את ההבדל בין קיפאון לרווחה. גם היום, עם כל הטכנולוגיה המתקדמת, הרי אין מחמם טוב יותר לרגליים קרות בחורף, מאשר שטיח טוב.


בחירת השטיח

השטיח היום שונה מהשטיח העתיק- קודם כל, כאמור, שטיחים של פעם נארגו כולם ביד, לעיתים ע"י נול- אבל תמיד יד אדם הייתה מעורבת בעניין. כיום, שטיחים רבים מאד, כמעט כולם, מיוצרים בתהליך יצור מפעלי, ע"י מכונות. גם האיורים והקישוטים של השטיח אינם מתוחכמים כמו פעם והיום מתרכזים יותר בצבעים ומרקם, מאשר בציור שעל השטיח.


מדינות עולם שלישי

עם זאת, קיימת עוד פיסת היסטוריה החיה בנינו. מדינות עולם שלישי רבות עדיין מייצרות שטיחים בשיטות המסורתיות. כך למשל, שטיח פרסי נחשב עד היום לשטיח מעולה, כיוון שנארג ידנית ובהקפדה יתרה. לאחרונה מתקיים רנסאנס של אריגת שטיחים ביד גם במדינות המפותחות ביותר. כיוון שאנשים נוטים לחזור אל האומנות של האריגה. אבל, לעומת שטיחים אינדוסטריאלים או אפילו הפרסים, מדובר על שטיחים יקרים מאד ולרב גם קטנים למדי.


המקצוע העתיק בעולם

נשים רבות מצאו את החופש שלהן בעולם האריגה, בעולם בו לאישה לא הייתה שום דרך להרוויח את לחמה לבד (גם לא בתור אשת תענוגות, אגב, שכן היו שפחות ואמות) הייתה האריגה למקצוע המפרנס הראשון שלה. נשים אורגות נחשבו לנכס ולכן היו זוכות לשידוכים טובים יותר ולעיתים אף לחיים עצמאים יותר- תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם דורכים על השטיח.


הצעת מחיר בקליק לשטיחים