כוויות

מדריך טיפול נגד כוויות

מהן כוויות וכיצד נטפל בהן

כולנו יודעים מהי כוויה בעור ממה היא יכולה להיגרם וגם נתקלנו בה במהלך חיינו ברמה זו או אחרת, אולם ,דרגת הכוויה ודרך טיפולה שונה תלוי בחומרתה.במאמר זה ננסה להסביר את חלוקת הכוויות לקבוצות ודרך הטיפול בהן.

סוגי כוויות קיימות עיקריות:

כוויות הנגרמות כתוצאה מחשיפה למקור חום גבוה לדוגמא כוויות שמש כוויות מים רותחים כוויה משמן רותח וכדומה.

כוויות הנגרמות מחשיפה למקור קור-כוויות קור.

כוויות הנגרמות מחשיפה לחומרים כימיים לדוגמא כוויה כימית ממדוזה.

כוויות הנגרמות כתוצאה מהתחשמלות.


דרגות הכוויה:

כוויה דרגה 1 – כוויה המאופיינת בעור אדום אין פגיעה בשכבות העור לדוגמא כוויה ממים.

כוויה דרגה 2 – כוויה המאופיינת בעור אדום עם שלפוחיות יש פגיעה בשכבות העור.

כוויה דרגה 3 – כוויה המאופיינת בעור צהוב כהה ויבש ואין תחושה של כאב, למעשה בכוויה זו חיישני הכאב בעור נפגעים-כוויות מאש הן דוגמא טובה לכוויה מדרגה שלישית.

כוויה דרגה 4 - כוויה המאופיינת בעור שחור וקשה ביותר ואין תחושה של כאב, פגיעה קשה ומלאה בכל שכבות העור לדוגמא התחשמלות.


הטיפול בכוויות

טיפול נגד כוויות עור מונע את המשך התפתחות הכוויה מקל על הסבל לה גורמת הכוויה וגורם בסוף להחלמתה בצורה יחסית מהירה עם נטייה לפחות סיבוכים .

מקובל כי כוויה דרגה 1 ו כוויה דרגה 2 מטופלות ע"י אחיות או רופאים היודעים לטפל בסוג זה של כוויות– הטיפול בכוויות אלו הוא טיפול שמרני המלווה במעקב אחת לכמה ימים.התכשירים בהם מטפלים בכוויות אלו הם תחליבי לחות ג'ל אלוורה משחת הרגעה המקובלת לאחר טיפולי הסרת שיער ששמה ביאפין,ישנה חבישה מיוחדת שניתן לבצע כדי לטפל בסוג כוויה זה אשר נקראת חבישה שומנית.

ישנם מצבים בהם הכוויה גורמת להופעה של מוגלה הטיפול במצב זה ידרוש חומר לדיכוי חיידקים בשם משחת סילברול או חבישת פצע הכוויה באצות ים. טיפול בכוויות מדרגות גבוהות יותר יעשה אך ורק בבתי החולים שם מטפלים עם משחת סילברול חבישות קצף וטיפולים נוספים אחרים אשר נמצאים בתחום המחלקה הכירורגית פלסטית.


מהם פצעי לחץ

פצע לחץ מוגדר כפצע פתוח בעור אשר נגרם כתוצאה מהפעלת לחץ על אותו אזור פגוע בעיקר מופיע לאחר ישיבה או שכיבה במקום אחד ללא תזוזה במשך שעתיים עד שלוש שעות, פצע לחץ מתפתח במהירות עקב מעיכת העור נוכח המשקל המופעל על האזור הפגוע. שפשוף מתמשך במקומות מסוימים בגוף בעיקר המדובר על אזורים בהם ישנו עור אל מול בליטת עצם (גב תחתון מרפקים,עקבים..) אף הוא גורם להופעת פצעי לחץ.

 

מי סובל מפצעי לחץ

לרוב הסובלים מהופעת פצעי לחץ הם אנשים מבוגרים,מרותקים למיטה,יושבים על כסאות גלגלים,אנשים שקיימת פגיעה במערכת החיסון שלהם -עקב מחלות מסוימות, אנשים הנוטלים תכשירים תרופתיים מסוימים במצבי חולי שונים,אנשים בעלי הפרעות נוירולוגיות.אנשים עם לקויות תנועה אשר אינם מסוגלים לשנות את התנוחה הקבועה בה הם נמצאים.


טיפול בפצעי לחץ

הטיפול בהופעת פצעי לחץ ובפצעים שונים מצריך חבישות מיוחדות וטיפול מקצועי הניתן בדרך כלל ע"י מומחים בתחום ולא במרפאות בתי החולים.ישנן מרפאות כאב המתמחות בטיפול פצעי לחץ כמו גם אחיות מוסמכות אשר הוכשרו בסוג טיפול זה.למניעת פצעי לחץ אין מרפא מהיר חשוב לזכור זאת!הטיפול כאשר מופיעים פצעי לחץ הוא סזיפי ורצוי למנוע היווצרות של פצע לחץ ע"י הזזת המטופל ומציאת תנוחה חדשה כל כמה דקות.

טיפול מהיר כאשר נגרמות כוויות מתבצע באמצעות קרח על הכוויה שטיפה במים קרים ומריחת שמן אתרי לבנדר אותו ניתן לרכוש בכל בית מרקחת שכונתי,יש למרוח את השמן ישירות מהבקבוק כמה פעמים עד שהמקום נרגע.

אסור בכל פנים למרוח על הכוויה או הפצע אלכוהול או שמן שכן זה מחמיר את הכאב.

כשמדובר על כוויות בדרגה גבוה (ראה הסבר על דרגת הכוויות למעלה) יש לפנות מיד לבית חולים ללא דיחוי.

בהנחה ונגרמה כוויה או פצע אשר ממוקם מתחת לבגד חל איסור מוחלט לתלוש את הבגד דבר אשר עלול להחמיר את הפגיעה.

טיפול בכוויות ובהופעת פצעי לחץ דורש מומחיות רבה –אין מטפלים רבים בישראל אשר מסוגלים לטפל בפצעי לחץ דאג שהמטפל שלך יהיה מנוסה ככל האפשר.כדאי לבקש המלצות מהעוסק בריפוי פצעי לחץ.


טיפים לטיפול בפצעי לחץ וכוויות :

אין לרפא פצעי לחץ בעצמכם השאירו זאת למומחים- פצע לחץ הוא לא עניין פעוט.

שימוש במזרן מיועד לסובלים מהיווצרות פצעי לחץ הכרחי בצעו השוואות מחירים ישנם מקומות לא מעטים אשר מוכרים ציוד מעין זה.שימוש במזרן קפיצי לדוגמא יכול להחמיר את מצבו של פצע לחץ.

יש להשתמש בכיסאות ישיבה מיוחדים אותם ניתן לרכוש במקומות אשר מוכרים ציוד זה שימוש בכיסאות רגילים עלולים להחמיר את פצע לחץ.

כאשר מופיעים פצעי לחץ ברגליים דעו כי קיימות נעלים מיוחדות אשר מיועדות לכך- רכשו אותם הם עושות את העבודה מצוין.