מעצב פנים

המדריך המלא והמעודכן לעיצוב פנים הבית במחיר סביר

בעת חיפוש דירות יש בידכם שתי אפשרויות- רכישת דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה. בשני המקרים, תמצאו את עצמכם מדברים עם אדריכלים על עיצוב בתים- שכן גם ברוב הבתים הבנויים יהיה עליכם לשפץ כדי להתאים את הבית לצורכיכם. חשוב להבין כי בית יכול להיות בעל "עיצוב משגע", יוקרתי ומודרני, אך עדיין לאמלל אתכם כליל- כיוון שאותו עיצוב הבית לא מתאים לצרכים שלכם. על כן, אם טרם רכשתם בית- שאלו את עצמכם מה הצרכים שלכם ולא מה הרצונות שלכם. לכאורה, מדובר על שאלה מכשילה, אבל מעצבי פנים טובים ידעו להדריך אתכם בין הטיפות ולדאוג למקסם את הנוחות והאסתטיקה בבית שלכם. למה הכוונה אתם שואלים? להלן דוגמא קטנה, שרב הזוגות למדים אותה בדרך הקשה: אנשים רבים אוהבים מאד רצפות לבנות, שכן תחושת האינסוף, הניקיון והמרחב שהם נותנים ענקית. אלא שאנשים שוכחים כי הם חיים בתוך הדירה ובעיקר כאשר מדובר על בית עם ילדים- מרצפות לבנות אינן פרקטיות כיוון שכל לכלוך קטן נראה עליהם מיד. מעצב פנים ידע לתת לכם פתרונות אדריכלות ועיצוב פנים שיעזרו לכם להפגיש מה שיותר בין הרצונות לצרכים שלכם.


שלב א'- החיפוש

אם עוד לא הבנתם את זה, זה השלב להבין כי הסתפקות בכמה טיפים מתוך פורום עיצוב פנים או בלוג עיצוב פנים באינטרנט לא יעזרו לכם בשלב הקריטי כל כך של תחילת הדרך ובחירת עיצוב כללי לבית. על כן, עליכם לשכור שירותי מעצב או מעצבת פנים מקצועיים, בעלי הכלים שיכולים לעזור לכם למצוא את הדרך הנכונה לעצב נכונה את הבית שלכם. מומחי הום סטייל טובים יכולים להיות בעלי השכלה שונה וכולם כאחד יכולים לעזור לכם בבניית תוכנית הום סטיילינג מקיף לבית, הכולל עיצוב מטבחים, עיצוב סלון, עיצוב חדרי ילדים, עיצוב חדרי אמבטיה, עיצוב חדרי שינה וחדרי מחסן ואחסון שונים ביעילות וחן. עם זאת, כדאי שתדעו את ההבדלים טרם העסקת בעל המקצוע: מומחה סטיילינג לבית או מעצב פנים יכול להיות בעל השכלה שונה, באורך של החל מקורס חצי שנתי ועד ללימודים אקדמאיים המתמקדים בעיצוב שאורכם כ-4 שנים. אדריכל פנים לעומת זאת, הינו מומחה אדריכלות ועל כן בעל תואר באדריכלות. ההבדלים האלה לא ממש משנים לכם כל עוד מדובר על מומחה רציני ובעל יכולות אומנותיות גבוהות, המשתלבות עם הנוסחה הבסיסית של עיצוב פנים. המשולש הקדוש כולל עמידה בתקציב, התאמה לצרכי הלקוח וניצול מרבי של החלל.


שלב ב'- תכנון ושוב תכנון

מעצב פנים טוב כמוהו כמנצח על תזמורת. במגבלת התקציב והחלל שאתם מספקים לו, עליו לענות על הצרכים שלכם באופן הטוב ביותר. שימו לב שמדובר על צרכים ולא רצונות. כך למשל מומחה עיצוב בית מקצוען יניע אתכם מעיצוב כבד של חדרי תינוקות אם יש לכם חדר תינוקות קטן שקשה לזוז בו וינסה לכוון אתכם לכיוון מעצבי פנים מומלצים שמתאימים גם לבית שלכם. גם אם חשקה נפשכם בעיצובי חדרי שינה יוקרתיים או עיצוב סלון מודרני- ייתכן שהבית שלכם פשוט לא יכול להתאים לזה או שזה יפגע משמעותית בנוחות שלכם, ייתכן שהתקציב שלכם דל מדי. על מעצב הפנים יהיה למצוא פתרונות למציאת העיצוב שיתחשב בטעם האישי שלכם, אך לא יחרוג מהתקציב וממגבלות החלל. תשמחו לדעת, עם כל המגבלות, כי רב האנשים דווקא מוצאים את שאהבה נפשם- כל שצריך הוא יצירתיות ומקצועיות של מעצב פנים טוב ואין סיבה שלא לחוות חיים נוחים ומלאי חן בתוך בתים מעוצבים. מומחי אדריכלות פנים מעבירים לכם את חזונם ע"י תוכנה לעיצוב הבית המדמה את התוצאה ומאפשרת לכם לבחון אותה לפני "הדבר האמיתי"- כך נעשים תיקונים ע"י הלקוחות בענייני טעם וע"י המעצב הפנים בענייני המגבלות- עד לתוצאה המושלמת הרצויה. איבוד סבלנות בשלב הזה של התהליך תעלה לכם בבית שלא תהיו מרוצים ממנו לשנים לא מועטות.


שלב ג'- הפרטים הקטנים

אולם לא אתם אחראים על החשיבה של הפרטים הקטנים- אבל כדאי שתהיו ערים מה שיותר להם. בין אם מדובר בעיצוב חדרי שינה הורים, עיצוב פנים סלון או חדרי נוער מעצב פנים אמור לחשוב על כל הדקויות: גובה של טלוויזיה בחדר יקבע למשל את גובה השקעים לחשמל, גובה הריהוט ומיקומו- וזו רק דוגמא קטנטנה של פרט יחיד. לסוג הדירה שלכם יש השפעה גדולה על בחירת העיצוב- עיצוב בתים פרטיים שונה מזה של עיצוב דירה וגם בין סוגי הדירות השונות יש שוני. כך לדוגמא גדל הצורך ביצירתיות של מעצב כאשר מדובר על עיצוב דירות קטנות- בין אם תבחרו בקונספט של עיצוב פנים מודרני, עיצוב פנים יוקרתי, עיצוב פנים כפרי או אחר. באם העיצוב הוא לעסק שלכם- מתקיים אולם שוני גדול בחשיבה, אך העקרונות זהים למדי. במקומות בעיתיים משהו כגון עיצוב בתים קטנים או עסקים- העיצוב יכול להיות ההבדל בין נוחות ורווחה (והצלחה, כאשר מדובר על עסק) לבין כשלון גמור ותחושת חוסר נעימות מתמשכת. על כן, עיצוב חנויות, עיצוב משרדים, עיצוב פנים דירות קטנות, עיצוב פנים מסעדות וסטודיו שונים הוא קריטי פי כמה מעיצוב ממוצע.


שלב ד'- תיקונים אחרונים

תוך כדי העבודה, בעיקר על חדרי ילדים מעוצבים, עיצוב חדרי תינוקות, עיצוב חדרי נוער וחדרי הורים- ז"א בעיקר כאשר מדובר על עיצוב פנים חדר שינה מכל סוג שהוא- תמצאו לעיתים צורך לשנות את התוכניות או להוסיף עליהם. חשוב להבין כי בעת עיצוב חדרים בודדים או עיצוב דירות בכלל יש לא מעט משתנים שלא קשורים אליכם- למשל, בחירת ריהוט יכול שלא להתאים בדיוק לציפיות שלכם, אלא אם כן הוזמן באופן פרטי- מה שעולה לא מעט וזמין לאוכלוסיה מסוימת מאד. גם כאשר מדובר על עיצוב מטבח יכולים לצוץ אי אילו הפתעות שידרשו מכם לגלות גמישות. חשוב שתדעו שזה קורה. לא משנה אם תכננתם על חדרי שינה במבצע או חדרי שינה מעץ מלא בגוון מסוים- רב הסיכוים שתמצאו החלפה ראויה בתוך זמן קצר. בזכות ריבוי החנויות ובתי העסק שמספקים חדרי שינה מכל הסוגים: חדרי שינה לנוער, חדרי שינה לתינוקות, חדרי שינה מעוצבים להורים, חדרי שינה לילדים, חדרי שינה לנערות מתבגרות ונערים מתבגרים ואפילו חדרי שינה לבנות בגילאי הביניים המוזרים של גיל ההתבגרות. גם ההיצע הגדול של חפצי ורהיטי עיצוב פנים מטבחים מאפשרת היום גמישות עיצובית גבוהה.


שלב ה'- הזהרות

המנעו מטעויות ובעת עיצובים מאסיביים של עסקים או בתים- כגון עיצוב בית פרטי, עיצוב פנים משרדים או הום סטיילינג לבית כוללני- אל תתפתו לחפש רעיונות לעיצוב הבית ולפנות אל חנויות ומגזינים של עיצוב הבית עשה זאת בעצמך. את התמונה הגדולה צריך לראות מקצוען, נקודה. עם זאת, כאשר מדובר על עיצוב סלונים בלבד, עיצוב פנים דירות מצומצם או חידוש תקופתי- אפשר בהחלט לפנות אל אתרי עיצוב הבית רעיונות, להקרוא טיפים לעיצוב הבית מתוך מגזין עיצוב פנים איכותי וליישם. אחרי הכל, עיצוב פנים הבית הכולל בסך הכל שינוים של עיצוב פנים תמונות, עיצוב פנים גבס, שדרוג אל חדרי שינה מודרניים או חידוש חדר הילדים- לא צריך יותר מאשר הום סטיילינג בלוג, ידיים טובות, תוכנת עיצוב פנים להדמייה וכמובן חנויות עיצוב הבית איכותיות בסביבה. אפשר גם להיעזר בכתבות מקצועיות על עיצוב פנים אדריכלי או לגלוש עבור מידע בתוך אתר עיצוב הבית, גם תערוכת עיצוב הבית יכולה לתת לכם רעיונות טובים. אגב, עיצוב הבית בזול אפשר לעשות גם דרך חנויות ריהוט כוללניות. כך למשל רכישה מחנות איקאה חדרי שינה   תעשה לכם טוב לכיס, לאו דווקא על חשבון הנוחות והאסתטיקה.


טיפים עבור עיצוב חדרי ילדים:

לפני שנולד לך ילד, אתה נורא שכלתן. אתה יודע שעיצוב של חדר לילד הוא עניין למקסימום 5 שנים ואח"כ יש כבר צורך בשינוי ראשון. כעבור 5 שנים נוספות, החדר התינוקי כבר ממש לא יתאים ויהיה צורך בעיצוב כולל חדש לגמרי- אז למה לא פשוט לקנות ולרהט את החדר "כמו של גדולים"? נכון, מדובר על חסכון אדיר. אבל אז נולד לך ילד. אתה כולך מתמוגג ממנו ומתחשק לך להכניס לחדר את כל הצבעים והפרצופים השמחים האפשריים- כדי שיהיה לו הכל. אז איך עושים עיצוב חדרי ילדים בחסכונות ועדיין חוגגים את הינקות?


עיצוב קלאסי

קודם כל, גם הפמיניסטיות שבנינו יסכימו שכאשר נולדים ילדים פתאום הצבעים הרכים עושים לנו טוב. אז גם אם התרחקת כל חייך מוורוד, לקטנה שלך מגיע כמה פריטים וורודים ומקסימים. מעבר לריהוט חובה כמו מיטה ושידת החתלה, אין צורך להשקיע בריהוט "תינוקי" ואת הקירות אפשר בהחלט לצבוע בצבע נייטרלי, שיתאים גם כשתתבגר. בעניין עיצוב חדרי ילדים חייבים לציין כי צבע על הקירות לא מחזיק 15 שנה, לכן לא ממש משנה מה תצבעו היום, בכל מקרה תצטרכו לחדש.


כשגדלים

הבעיה האמיתית מתחילה כאשר הקטן שלנו בן 5-6 וכבר יש לו דעה משלו. עכשיו הוא רוצה ציורים וצבעים על הקירות שיעלו לכם הון ומיטת מכונית בצבע אדום בוהק. כאן חשוב לעצור ולנשום עמוק. אפשר ואפילו רצוי לשמור על עיצוב חדרי ילדים באווירה של בני עשרה: צבעים רכים ואחידים של רהיטים וגודל של אדם בוגר. את הקונטרה אפשר לתת בצבע לקיר, מדבקות עם ציורים על הקירות ומצעים צבעוניים. אחרי הכל, כך תוכלו לחסוך הון על ריהוט נוסף בעוד 10 שנים בלבד. לגבי הילד הסרבן, פשוט תסבירו לו שהוא יהיה גדול "כמו אבא ואמא" ותקוו שהוא יקנה את זה.


חדרי שינה – עיצוב המרחב הפרטי

פעמים רבות אנשים משקיעים מחשבה רבה וגם כסף, בעיצוב סלון הבית, פינת האוכל והמטבח – אותם שטחים ציבוריים שכולם מסתובבים בהם, כולל בני משפחה מורחבת, אורחים, וכל מי שנכנס לתוך הבית. אך הם שוכחים, או שאינם מקדישים כלל מחשבה, לעיצוב חדר השינה, המרחב הפרטי שלהם – ואין טעות גדולה מזו.


תפקידו של חדר השינה

חדרי שינה הם החדרים החשובים ביותר בבית. אולי נמצאים בעיקר בשעות של שינה, יחד עם זאת, איכות השעות צריכה להיות ברמה הגבוהה ביותר.

חדרי שינה הם המקום הפרטי, בו צריך למצוא שקט מטרדות היום, מהרעש וההמולה בעבודה, ברחוב, בסופר, ולפעמים אפילו בסלון הבית. חדרי השינה הם המקומות בהם ממלאים את המצברים לאחר יום גדוש אחד, ולפני יום עמוס אחר. לכן, חדרי שינה צריכים להיות חדרים מזמינים, נעימים, כאלה שיש רצון להימצא בהם.


עיצוב חדר השינה

חדרי שינה צריכים להיות מקום אשר מעוצב במיוחד על פי טעמו של כל זוג, העיצוב צריך להיות משותף. חדרי השינה צריכים להיות נוחים מצד אחד, אך לא עמוסים ולא גדושים מצד שני, בכדי שלא תיווצר תחושה של מחנק. מכיוון שבאופן כללי החדרים הנבנים בדירות סטנדרטיות בארץ אינם חדרים גדולים במיוחד, לעומת ארצות הברית או ארצות אירופה, כדאי מאוד להתייעץ עם אדריכל פנים כאשר רוצים לעצב את חדר השינה.

איש מקצוע מומחה בתחום, יכול תמיד לעזור במציאת פתרונות לשאלות שעולות תוך כדי עיצוב, הוא יכול לתת טיפים יעילים ועצות טובות, איך לנצל בצורה יעילה את המקום בחדר השינה. חשוב ביותר לא לנסות להעתיק חדר שינה יפה ומיוחד שראיתם אצל מישהו אחר, אולי סגנונו לא מתאים לצרכים שלכם, לאופי הפעילות שלכם ולסגנון החיים שלכם.

לסיום, בעיצוב חדר השינה חשוב ביותר להקפיד על הדברים הקטנים, וליצור ביניהם הרמוניה, כך הופך חדר השינה לחדר מיוחד, שונה, בבחינת השלם גדול מסכום חלקיו: הצבע בו נצבע החדר (שלא יהיה רועש מידי), ריהוט שישדר תחושה של חום, שידות, מראה, כריות, וילונות, תמונות (על קיר שלם – נוף אהוב), תאורה ועוד.


עיצוב חנויות

עיצוב חנויות הוא אחת מהפעולות הנפוצות ביותר לקידום המכירות ולשיפור חוויית הקניה של הלקוח בחנות. לעיצוב חנויות יתרונות רבים ובהם יכולת השליטה של ניתוב מסלולו של הלקוח, השפעה על החלטות הקניה שהוא מבצע והחשיפה שלו למוצרים שונים בחנות. על ידי עיצוב חנויות יכולים המעצבים לחשוף את הלקוח למוצרים חדשים או למוצרים פחות נמכרים שלא היה נתקל בהם אלמלא היו מונגשים לו במהלך סיורו בחנות. פעולת עיצוב חנויות מיושמת רבות בקרב הרשתות הגדולות המעסיקות באופן קבוע מעצבי חנויות מקצועיים ומשנים את עיצוב החנות מדי עונה על מנת להתאים את עיצוב החנות לעונה החדשה ולהדגיש את הקולקציות המשתנות.


מה כולל תהליך עיצוב חנויות?

תהליך עיצוב חנויות כולל חשיבה ויישום עיצוביים של החנות מהיבטים שונים כמו מיקום חדרי ההלבשה בחנות, מיקום קולקציות שונות, התאמה של התאורה בחנות להדגשת מוצרים מסוימים או צבעים רצויים, שימוש ברהיטים מעוצבים לסידור המוצרים כמו מדפים, ספות, כוורות, שולחנות וכדומה, בתהליך עיצוב חנויות יכול המעצב לבחור נושא מסוים על פיו תעוצב החנות ולעצב את חלל החנות לפי נושא זה מבחינת הצבעים, סידור המוצרים וכדומה.


מטרת עיצוב חנויות

המטרות העומדות מאחורי עיצוב חנויות הן לרוב מטרות שיווקיות שמטרתן למשוך את הקונה הפוטנציאלי לרכוש את מוצרי החנות ולהעצים את חוויית הקנייה שלו. בעולם התחרותי שבו מרבית המוצרים הנמכרים דומים בעיצובם ובפונקציונאליות שלהם בחנויות רבות, באמצעות עיצוב חנויות יכולה החנות להבדיל את עצמה מחנויות בקטגוריות דומות ולהראות מיוחדת מספיק בעיני הלקוח על מנת שיבחר בה לצורך ביצוע קניותיו.

בנוסף ליופי ולאטרקטיביות, תהליך עיצוב חנויות משמש גם למטרות שיווקיות וקידום מכירות. באמצעות מניפולציות של מיקום ניתן להדגיש מוצרים אחדים על פני אחרים או להציע מוצרים משלימים למוצרים עיקריים לדוגמא, בחנות למוצרי תינוקות, מיקום של מוצרים משלימים לעגלת תינוק כמו שמיכות, תיקי החתלה לעגלה, מחזיק כוסות וכדומה ידגישו את המוצרים המשלימים כמוצרים נצרכים שאלמלא הונחו לצד העגלה, סביר להניח שלא היו נרכשים על ידי הלקוח שזה עתה רכש את העגלה. מיקום כזה תורם הן לשיווק של המוצרים המשלימים והן לערך המוסף שניתן על ידם ללקוח.


לסיכומו של דבר

על אף ההמלצה הגורפת להזמין בעלי מקצוע לעשות את העבודה, חשוב שתדעו כי בעת שינויים קטנים אפשר לעשות עיצוב פנים בשרון, עיצוב פנים בתל אביב, בבאר שבע או בקריות גם לבד. עם זאת, כדי שהתוצאה תצא ראויה ובעלת חן, יהיה עליכם להשקיע זמן ומאמץ רבים הכוללים מחקר על תורת העיצוב על רגל אחת, הבנה בחומרים ויכולותיהם ועוד. עיצוב עצמי של בית כמוהו כהימור מושכל- יש סיכוי סביר שתצליחו בזה ותגיעו אל הנחלה אבל יש סיכוי שווה גם שתעצבו את הבית או העסק שלכם איך שאתם רוצים אותו ולא איך שאתם צריכים אותו. היכולת למקסם את האפשרויות בחלל היא יכולת נרכשת עם ניסיון ומקצועיות- אז השתדלו להשאיר את העבודה למקצוענים בתחום ושיהיה לכם עיצוב מהנה.