הרטבת לילה

הרטבת לילה

טיפים עבור הרטבת לילה - מדינה באיום פסיכולוגי מתמיד

מדינת ישראל אינה מדינה שלווה. גם אם נתעלם מהחום (שהוכח בכמה מחקרים מדעיים כתורם משמעותי לאלימות), מהפקקים, מהצפיפות וים הדעות הקיצוניות המפרידות בנינו, אי אפשר להתעלם מהעובדה שאנו מוקפים אויבים ומאוימים בהשמדה חדשות לבקרים. תושבי דרום וצפון המדינה נמצאים תחת התקפה ממשית במשך זמן לא מבוטל במהלך השנים האחרונות, באופן שהופך את המדינה כולה לצלחת פטרי ענקית בעלת תנאים אופטימאליים לגידול בעיות PTSD (הפרעת דחק בתר?חבלתית).


הפרעה המעידה על בריאות

אדם בריא בנפשו הנמצא בתנאים בלתי אפשריים מפתח מנגנונים להגנה על עצמו ועל נפשו. פחד סביב השעון כי תפגע יכול לגרום לשלל תגובות אופייניות למדינת ישראל, לדוגמא אדישות מוגברת או קיצוניות של אופטימיות או פסימיות עד כדי עיוורון. המצב מחמיר עוד יותר כאשר האדם חווה חוויות ממשיות של פחד מתממש, לדוגמא- לרב תושבי תל אביב האיום מהפגזה הינו תיאורטי בלבד, בעוד שרבים מתושבי הצפון והדרום כבר חוו את החוויה על בשרם.


הפרעת דחק בתר-חבלתית

אחד ממנגנוני ההגנה של הנפש נקראת PTSD או בעברית הפרעת דחק בתר-חבלתית. ניסיון טראומטי משפיע על הנפש בצורה כזו שהוא מנסה להתחמק מכל גירוי המזכיר את החוויה ולעיתים מדובר על פגיעה של ממש באיכות חיי האדם. כחלק מתופעות ההפרעה אפשר למצוא לפעמים הרטבת לילה, סיוטים, הימנעות ממקומות שנראים כמו מקום החוויה הטראומטית, פלשבקים וכו'. לא מדובר על חוויה העוברת על ילדים בלבד, אם כי אין ספק שהם פגיעים ביותר. כל התסמינים יכולים לקרות גם למבוגרים.


פנייה לעזרה והתמודדות

כאשר מדובר בילד - הדבר בולט עד מאד והורים מודאגים ואכפתיים יעלו כמעט מיד על כך שילדם זקוק לעזרה מקצועית כדי להתמודד עם האסון שקרה לו (גם אם הוא נראה זניח ביחס לאסונות אחרים הפוקדים את סביבתו). אפילו מתבגר שחווה הרטבת לילה ויהסס לשתף את המטפל בכך, באם יופנה לטיפול על ידי הוריו, יכול למצוא דרך להקל על סבלו למרות המבוכה הכרוכה בעניין. הדבר קשה יותר כאשר מדובר במבוגרים ובעיקר בגברים, המתביישים מאד בעובדה שחזרו לתופעת הרטבת לילה אחרי שנות הילדות- הפגיעה באגו מונעת מהם לפנות לטיפול והבעיה יכולה להחמיר.