גישור

גישור - חטא על פשע

בעולם המודרני הסטטיסטיקות לגירושין גבוהות למדי, במקרים הנמוכים שבהם מציגים כי 50% מכל הזוגות הנישאים מתגרשים בטווח של 6 שנים. אחוזים אלו רק הולכים וגדלים ככל שהשנים עוברות. נוצר מצב בו זוגות רבים פונים לבית הדין הרבני או לבית המשפט על מנת לסיים את תקופת נישואיהם, תהליך הכרוך לרוב בכאב, אי הסכמות לוהטות ועימותים קשים. במקרים רבים גם ילדים מעורבים בעניין – מה שהופך את פירוק ה"חבילה" למאתגר וכואב עוד יותר.


הדרך אל העושר

בישראל קיים הבדל מהותי בטיפול התיק בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט. דודות נחמדות ימליצו לך, האישה, בדרך כלל לפנות דווקא אל בית המשפט בעוד שלגבר ייעצו לפנות אל בית הדין הרבני. התיק לא יכול להיות מטופל במקביל בשני המקומות ולכן נוצר מצב אבסורדי של מרוץ בין השניים, מי יפתח את התיק קודם והיכן. מטבע הדברים, זוגות שמתגרשים מתקשים לרוב להגיע להבנות ולכן מעטים המקרים בהם יחליטו פה אחד לפנות למסגרת זו או אחרת. המרוץ גורם לזוגות רבים להתייאש מהנישואין מוקדם יותר, מחשש שהצד השני יעשה את המהלך קודם. בניסיון להבטיח את הצד הכלכלי שלך ושל הילדים, ואולי גם קצת לנקום, יש סיכוי שתעשה דברים שלא היית עושה אחרת.


להסכים שלא להסכים

אז לא מסכימים. אבל יש דרך אחרת. לזוגות בעלי יכולת הידברות סבירה, או בעלי מודעות להשפעה הכבירה שיש לתהליך הגירושין על נפש הילדים, יתאים בהחלט לפנות לגורם שלישי העוסק בגירושין : מומחה גישור. שלא כמו בתהליך גירושין הרגיל בו מיוצג כל צד על ידי עורך דין משלו, מומחה גישור הינו בעל מקצוע המומחה בפתירת קונפליקטים על ידי הגעה אל העמק השוה. הוא ישוחח עם שני הצדדים, בנפרד וביחד, על פי הצורך וינסח הסכם כתוב המקובל על שני הצדדים. פתרון השימוש במומחה גישור אינו פתרון קסם. אל תצפו להסכמי בזק, וכדאי מאוד לצפות לויתורים כואבים. עם זאת, אין ספק שמדובר על התמודדות ישירה עם הבעיות באופן בוגר ואחראי יותר ומכיל הרבה יותר, לקח חשוב לילדים עוד לפני שמדברים על ההתחשבות הנפשית בהם.