טיפול בעובש

טיפול בעובש

עובש, פטריות וריחות טחב מטרידים מזה שנים בעלי דירות ובתים, מסיבים נזקים סביבתיים ובריאותיים וגורמים לתיסכול רב משום הכורח לבצוע טיפולים תקופתיים חוזרים ונשנים. בענף הבנין מתמודדים מזה שנים עם הבעיה מכיוונים שונים, באמצעות בידוד מעטפת הבית החיצונית ואיוורור חלל המגורים. בלית ברירה, נעשה גם שימוש שכיח בצבעים המכילים רעלנים נגד פטריות.

נזכיר כי מלבד במקרים בהם קיימות בעיות איטום, כל בעיות העובש הפטריות וריחות הטחב הבלתי נעימים נגרמים כולם כתוצאה מתופעה אחת ויחידה והיא - תופעת העיבוי. במילים אחרות- על גבי קירות יבשים שבהם תופעת העיבוי אינה קיימת, עובש ופטריות כלל אינם יכולים להיווצר.


בעיות עובש במבנים קיימים

בדירות ובבתים קיימים בהם כבר ישנם מפגעי עובש, בידוד מעטפת הבית החיצונית ממילא אינו מעשי, ברובם המוחלט של המקרים. במקרים אלה מנסים בעלי מקצוע ובעלי דירות להתמודד מול תופעות עובש באמצעות שיפור תחלופת האויר (איוורור חלל המגורים) או באמצעות צביעת הקירות בצבעים נגד עובש, או באמצעות מריחת חומרים מחוץ למבנה בתקווה שזה יעזור.. אך לשווא!!


צבעים רעילים נגד עובש

על מנת למנוע גידולי פטריות במקומות בעלי לחות גבוהה או בחללים סגורים שאינם מאווררים היטב, פותחו במרוצת השנים צבעים שונים נגד עובש אשר מכילים בתוכם רעלנים להמתת פטריות.

הבעיה -

1. צבעים מסוג זה מאבדים מיעילותם במהלך הזמן עקב התכלותם ההדרגתית.
2. צבעים אלה אינם פותרים את בעיית העיבוי.

דור חדש של ציפויים מונעי-עיבוי תוקף בהצלחה בעיות עובש ופטריות, מכיוון אחר לגמרי.
במקום להשמיד את הפטריות באמצעות חומרים רעילים, מונע הציפוי מלכתחילה את הצטברותה של רטיבות על גבי קירות ותקרות כתוצאה מתהליך העיבוי.

פטנט יחודי של חברת Kefa האירופאית הביא לפיתוחו של צבע מתקדם אשר מזרז פי עשרות מונים את קצב התייבשותו של הקיר ואינו מאפשר כלל את קיומה של רטיבות מתמשכת. ציפוי Kefa גורם לרטיבות להתאדות במהירות הבזק מעל גבי המשטח המצופה. רטיבות מתמשכת נמנעת מלכתחילה וכלל לא יכולים להיווצר התנאים להתפתחות עובש ופטריות. בתמונה המצורפת ניתן לראות כיצד ציפוי Kefa מאדה במהירות הבזק אדי רטיבות בתקרת מפעל מזון מוביל בארץ.


כיצד פועל צבע נגד עובש מסוג Kefa

צבע מסוג Kefa יוצר שכבת ציפוי עבה בעלת רקמה צפופה של חללים מיקרונים. שכבת הציפוי עשויה מליוני חללים זעירים אשר יוצרים שטח פנים הגדול פי 20,000 (!) ממשטח צבע קונבנציונלי. כתוצאה מכך, עת נוצר עיבוי, נספגים ומתפזרים חלקיקי המים אל תוך החללים הזעירים שבצבע ומתאדים לאחר מכן במהירות רבה.


מניעת עובש בענף הבניה והדיור

צבעי Kefa ניתנים ליישום מעל גבי כל סוגי התשתיות: בטון, טיח, פח, מתכת, אלומיניום- ועוד. חדירת הציפויים לענף הבניה מאפשרת את פתרונן בעיות עובש לצמיתות במבנים בהם קודם לכן היה הדבר בלתי אפשרי. להלן מספר יישומים לבעיות עובש שכיחות.


עובש בחדרים רטובים- מקלחות, חדרי רחצה, מטבחים

חדרים רטובים הם הסובלים העיקריים מתופעות עובש. סובלים במיוחד הם האזורים הסמוכים למקורות יציאת המים החמים כגון : תקרות וקירות ליד מקלחונים ואמבטיות, תקרות בסביבות מתקני בישול, מעל מדיחי כלים, מעל מכונות ומייבשי כביסה למיניהם.


חללים סגורים – מקלטים, מרתפים, קומות תת-קרקעיות

מקלטים ומרתפים סובלים תכופות מבעיות פטריות ועובש עקב תחלופת אויר נמוכה ו/או בידוד תרמי לקוי. ציפוי Kefa יאיץ את תהליך הייבוש של הרטיבות מעל גבי הקירות והתקרות ויפיק את המקסימום מתחלופת האויר הקיימת. השימוש בצבע יכול לבדו להוות שובר-שוויון באזורים בהם מפגעי עובש חמורים נותרו עד כה ללא מענה.


עובש בחדרי ארונות, פטריות מאחורי ריהוט

חדרי ארונות הסגורים ברוב שעות היממה חשופים אף הם למפגעי עובש כאשר האיוורור הנו מועט ביותר ואינו מספק. ציפוי Kefa אידיאלי לשימוש בחדרי ארונות ובחדרי איחסון למיניהם אך יש להדגיש כי ללא איוורור מספק עדיין תימשך היווצרות עובש מעל גבי בגדים וחפצים שונים.

תופעה שכיחה נוספת הינה היווצרותן של כתמי פטריות מאחורי ספות, כורסאות וארונות קיר הצמודים לקירות הבית. אויר לח הכלוא בין הריהוט לקירות גורם לעיבוי ולהיווצרות פטריות. ציפוי Kefa יוכל לנטרל את התהליך וניתן אף ליישמו גם על חלקי ריהוט (כגון גב ארון קיר).


עיבוי ועובש עקב בידוד תרמי לקוי, גשרי קור

חלקי מבנה במעטפת החיצונית של הבית אשר עשויים בטון יצוק, מכונים "גשרי קור" משום היותם מוליכי-קור מצויינים המובילים את הקור מן החוץ פנימה. חדרי ממ"ד נפגעים מכך באופן קבוע, עת לא קיים בצידם החיצוני בידוד תרמי מספק. שכיחה מאוד גם הופעת של "ענני פטריות" בפינות של תקרות וקירות, היכן שקיימים בשלד המבנה חגורות ועמודי בטון. צבעי Kefa יכולים בתנאים המתאימים לפתור את בעיית העיבוי ולבטל כליל את הצורך בבצוע עבודות בידוד יקרות.

יש לציין כי פתרון יחודי זה כלל לא היה קיים עד כה בענף הבניה הקלה והצריך תכופות את בצוען של עבודות בידוד יקרות. הציפויי האוורירי אף משפר הן את הבידוד התרמי והן את הבידוד האקוסטי של התקרות.
הסרת עובש, הכנת השטח וצביעה במערכת Kefa

מערכת הצבע של חברת Kefa מכילה חומרים יעודיים נוספים לחיטוי והכנת השטח לפני הצביעה.כל החומרים ידידותיים לסביבה ואינם מכילים רעלנים.

1. ניקוי עובש וחיטוי האזור הפגוע מתבצע בחומר ניקוי יעודי מסוג Bio Wash.
2. כשכבת יסוד לפני הבציעה משמש פריימר מסוג Bio Seal.
3. צביעת המשטח יכולה להתבצע באמצעות מריחה במברשת או רולר, או בהתזה במכונה.

ביישום ידני במברשת או רולר נדרשות לפחות שתי שכבות צבע כאשר עוביו הכולל של הציפוי הנו בין 0.5 ל 1.0 ק"ג למ"ר. ביישום בהתזה באמצעות מכונה ניתן להגיע לעובי הנדרש בהתזה רציפה אחת בלבד.
זמן הייבוש של הציפוי משתנה בהתאם לתנאי מזג האויר ונע בין 8 ל- 12 שעות.

צבע Kefa יוצר שכבת ציפוי עבה דמויית שפריץ דק. משום עוביו של הציפוי נדרשת מיומנות מקצועית בבצוע העבודות לקבלת משטח נאה ועמיד לאורך זמן. 

קבל הצעת מחיר מהירה ובחינם לבעיות עובש