מחזור מתכות

 
מדריך מחזור מתכות:

     

מחזור מתכות

גופים הממחזרים מתכות

פסולת אלקטרונית

תהליך מחזור מתכות

מחזור מתכות – גם פסולת מתכתית היא משאב!

ההבנה כי משאבים רבים שנמצאו בטבע לפני מאות שנים, וכיום הולכים ומדלדלים, גורמת לצורך בחיסכון באנרגיה ובמיחזור. מיחזור מתכות הוא אחד התחומים שבהם קיימת התעוררות גדולה במיוחד. מתכות ממוחזרות משיגות חיסכון גדול במשאבים ובאנרגיה, משום שלצורך ייצור מתכת דרושה אנרגיה רבה יותר מאשר למחזר מתכות. בעבר הכרנו את מחזור מתכות בהקשר של קניית זהב: מיחזור זהב מתכשיטים ישנים, התכתם והפיכתם לחדשים. כיום מיחזור פסולת מתכתית מסוגים שונים הולך וצובר תאוצה.


מי הגופים הממחזרים מתכות?

כיום קיימות חברות רבות העוסקות באיסוף מתכות מסוגים שונים: פסולת מתכתית אל ברזלית, מיחזור אלומיניום, מיחזור נירוסטה, מיחזור נחושת, מחזור פלדיום ועוד סוגים שונים של מתכות. חברות למחזור מתכות עוסקות גם בקניית מתכות ובמכירת מתכות ממוחזרות. כך מוצאים חברות העוסקות במחזור מתכת, קניית נחושת, קניית אלומיניום, ושירותי מחזור מתכות שונים. מיחזור מתכות כולל גם מיחזור חלקי רכב ומיחזור ממירים קטליטיים המכילים מתכות אצילות ויקרות ערך, במפעל למיחזור מתכות. מכירת מתכות למיחזור יכולה להתבצע על ידי כל אחד, בפנייה ישירה אל חברה למחזור מתכות, העוסקת גם בקניית מתכות למיחזור.


פסולות אלקטרוניות ומיחזור מחשבים:

מיחזור פסולת אלקטרוניקה הוא ענף של תחום
מיחזור מתכות, העוסק בעיקר במחזור פסולת אלקטרונית. פינוי פסולת אלקטרונית בצורה מבוקרת, כולל מיחזור טלפונים סלולאריים, מונע מחומרים מזהמים כמו כספית, ליתיום, עופרת וניקל לחדור אל מי התהום. איסוף פסולת אלקטרונית ומתכות מתבצע בישראל על ידי חברות המתמחות בכך, והן עוסקות במחזור חלקי מחשב שונים: מיחזור לוחות אם, מחזור כרטיסי מחשב, ופסולת מחשבים נוספת. מיחזור חלקי אלקטרוניקה של מחשבים מסייע לשמירה על איכות מי התהום, ומביא לניצול ולשימוש חוזר של החלקים התקינים במחשב. מחזור פסולת אלקטרונית כולל גם מיחזור צילומי רנטגן ואף מיחזור פילמים מבתי דפוס, המכילים גם הם חומרים רעילים ודורשים טיפול מיוחד.


תהליך המיחזור של המתכות:

המתכות הנאספות על ידי חברות מחזור מתכות עוברות תהליך של מיון, המפריד בין מתכת ברזלית ומתכת אל-ברזלית. המתכות הממוינות מותכות מחדש, והופכות לגושים הנמכרים לתעשייה ולייצור. מערך איסוף מתכות מאורגן על ידי החברות המתמחות, ולאחריו מתרחש תהליך המיון. משום כך מומלץ ליצור קשר עם אחת מן החברות הללו בכל פעם שאנו זקוקים למחזור פסולת מחשבים, פסולת אלקטרונית או למחזור מתכות ביתיות כמו מקרר או מכונת כביסה.