עורך דין צבאי

מה תפקידו של עורך דין צבאי?

צבא ההגנה לישראל מחזיק במערכת ערכים חוקים וכללים, התואמת את החוק האזרחי במדינת ישראל באופן חלקי. מערכת השפיטה הצבאית שונה ממערכת השפיטה האזרחית, וישנן עברות בצבא שעליהן נשפטים בחומרה רבה עד לעונשי מאסר בבית כלא צבאי, ואילו במערכת המשפט האזרחית עבור אותן עברות לא יוגש כתב אישום כלל. עורך דין צבאי הוא עורך דין הבקיא בדיני צבא, ועוסק בייצוג חיילים בשירות סדיר או במתן ייצוג משפטי לחיילים בשירות מילואים. בית דין צבאי רשאי לשפוט חיילים בתקופת השירות הסדיר, בתקופת שירות קבע או חיילי מילואים. אפילו אזרחים עובדי צה"ל יכולים למצוא עצמם, במקרים מסוימים, תחת חקירה או העמדה לדין של המשטרה הצבאית והפרקליטות הצבאית.


מהי החשיבות לייצוג חיילים על ידי עורך דין צבאי?

עקב הפער הגדול בין חומרת העברות וחומרת העונשים המוטלים על חיילי צה"ל ביחס לאזרחים הנשפטים במערכת השיפוט האזרחית, יש חשיבות רבה לסעיפי האישום. טיפול בעברות סמים, למשל, חריף מאוד בצה"ל, ובאזרחות ישנו הבדל בין סוגי סמים ובין שימוש וסחר. כשאר ישנו מקרה של שימוש בסמים במתקני צה"ל, חומרת העברה אף עולה. עורך דין מומחה לייצוג משפטי בתקופת שירות צבאי יכול לסייע בהפחתת סעיפי אישום, עד למחיקת רישום פלילי עם השחרור מצה"ל, כך שלא יוכתם עתידו של החייל. קיימת חשיבות רבה להיותו של עורך דין צבאי בקיא גם בתחומי המשפט הפלילי האזרחי, כדי שיוכל לטעון את הטענות השונות לטובת החייל הנאשם. נושא הרישום הפלילי העובר עם החייל אל האזרחות הוא קריטי, ויש חשיבות רבה למקצועיות של עורך דין צבאי בנושא זה.


באילו סוגי עבירות מטפל עורך דין צבאי?

למעשה, עורכי דין המומחים בדיני צבא יכולים לסייע לחיילים בסוגים שונים של עברות: עריקות, נפקדות, עבירות אונס, עבירות תעבורה, הטרדה מינית, גניבת רכוש צבאי, סמים, שימוש בלתי חוקי בנשק, אלימות ועוד. עברות אלו עשויות לגרור עמן העמדה לדין עונשים כבדים של מחבוש, הדחה מתפקיד, שלילת חופשים ושאר עונשים העומדים לרשות הצבא. רצוי לפנות ולקבל ייעוץ משפטי בכל מקרה של העמדה למשפט צבאי. במקרים רבים יש מה לעשות, וניתן להפחית עונשים, ואף להגיע לטיפול בבקשות חנינה מצד חיילים נאשמים.

עבור שירותי עורך דין צבאי, כמו שאר עורכי הדין בתחום הפלילי, קבועים תעריפי מינימום על ידי לשכת עורכי הדין. אולם המחיר הנדרש בפועל נתון בדרך כלל למשא ומתן, וניתן לקבל כמה הצעות מחיר. 

קבל ייעוץ בקליק מעורך דין צבאי