תשמישי קדושה

תשמישי קדושה – מתנה לתמיד

תשמישי קדושה או בשמם הידוע יודאיקה הם עולם ומלואו. הם כוללים מספר גדול ביותר של פריטים ומוצרים, במגוון של עיצובים קלאסיים ומודרניים.


קניית תשמישי קדושה

תשמישי הקדושה הם פריטים שאותם קונים לעצמם אנשים אורתודוכסים, שבחרו לחיות חיים הילכתיים, ויחד עם זאת, גם חילוניים רבים קונים פירטי יודאיקה רבים בהזדמנויות שונות. כמעט ולא ניתן למצוא בית ישראלי שאין בו מזוזה, פמוטים של שבת או חנוכייה.

יש אנשים אשר קונים לעצמם תשמישי קדושה בשעת הצורך, יחד עם זאת תשמישי הקדושה משמשים כר נרחב ביותר לקניית מתנות. ביהדות, נהוג לתרום לבתי כנסת בשני מקרים הפוכים: כאשר יש שמחה במשפחה, או להבדיל, כאשר יש אבל ורוצים להנציח שמו של קרוב שהלך לעולמו.

תשמישי הקדושה נקנים כמתנות אירוסין לזוג צעיר, או בעת נסיעה לחו"ל, לביקור אצל משפחה יהודית. אחד מתשמישי הקדושה הוא תמיד מתנה ראויה ומכובדת, מעניינית ושונה. ויש מגוון גדול בכדי לא לחזור על אותה מתנה. נוהג יפה הוא לתת אחד מתשמישי הקדושה כמתנה לאורחים בחתונה או בר מצווה, ביניהם מקובלים מאוד: בירכת המזון, בירכת הדרך או ברכה לנרות חנוכה, עם תאריך האירוע. מתנה מסורתית היא קניית טלית חדשה לחתן ליום הנישואין על ידי משפחת הכלה.

נזכיר על קצה המזלג דוגמאות של תשמישי קדושה: בתי מזוזות ומזוזות, תפילין, סידורים ומחזורים לחגים, מגילת אסתר, ספרי קודש, פמוטים, חנוכיות, אצבע לספר תורה, טליתות, ציציות, כתובות, כוס לקידוש, סט הבדלה, מגש לחלות, קערת סדר, רעשנים, קופסא לאתרוג ועוד.


עיצובי תשמישי הקדושה

ניתן היום להשיג תשמישי קדושה מחומרים שונים, העשויים בטכניקות שונות והעיצובים שונים, החל מניקל, פיוטר, ציפוי כסף, או כסף ממש, ועד חומרים מודרניים כמו זכוכית וקרמיקה. תשמישי הקדושה בכל מקרה עשויים בהידור, כיאה לכבוד שיש לתת למוצרים שיש בהם שימוש בהקשר לקודש. אומנים רבים עוסקים בתחום זה של תשמישי קדושה ומוכרים את יצירותיהם בחנויות הצמודות לסטודיו בו הם עובדים, או במבחר חנויות ברחבי הארץ. בין האומנים יש גם חילוניים רבים אשר לא מקיימים תרי"ג מצוות, אך היהדות מהווה חלק מחייהם.