שיפוצים

​טיפים עבור שיפוצים:

כלכלנים טוענים כי הדרך הנכונה להתקדם בחיים היא לקנות את מה שצריכים היום ולא מה שנצטרך מחרתיים. הדירה אינה יוצאת דופן. כדי לחסוך בעלויות ריבית המשכנתא, כדאי לקנות דירה קטנה בהתחלה ולהתרחב רק כאשר המשפחה באמת דורשת את זה. אז עשיתם נכון, נישאתם, לקחתם משכנתא על דירה פינתית קטנה וחמודה בת שלושה חדרים. עשור מאוחר יותר, אתם מצפים לילד השלישי שלכם- ומה לעשות, חדר אחד לשלושה זה כבר צפוף מדי. אז איך מוכרים אותה, ומרוויחים את המקסימום עליה?


שיפוצים ועיצוב פנים

גם אם בד"כ הדירה שלכם לא ניחנה בחן ואם באמת גרים בו חמישה אנשים, הרי שחן מפנה מקומו לפרקטיות כמעט תמיד- חשוב לייפות את הדירה לפני שמראים אותה לקונים. נכון שיש בדירה אין ספור דברים, אבל תשקלו להעביר אותם אל מחסן זמני או אפילו למקלט כדי לפנות מקום. דירה שתראה צפופה תמשוך קהל שאין ביכולתו לשלם לכם הרבה. חשוב גם לשמור על הופעה בסיסית יפה, לכן שיפוצים קוסמטיים הינה השקעה כדאית. חיפוי קירות, חידוש צבע וסתימת חורים יעשו לדירה שלכם מעולה לקראת ביקור הקונים.


הזנחה לא קלה

אבל מה קורה אם שנים אתם כבר לא משקיעים בדירה. האם שיפוצים נרחבים יכולים להעלות את ערך הדירה שלכם, או לגרום לכם להפסיד כספים בדרך החוצה? ובכן לשאלה זו יש תשובה פשוטה למדי- תלוי מי הקהל. בד"כ, שיפוץ של דירה יעלה את מחיר הדירה, לפעמים אפילו עד 50-100 אלף שקל נוספים. עם זאת, כאשר מדובר על דירה קטנה באזור זול, בקומה גבוהה וללא מעלית, למשל, סביר להניח שאנשים שיגיעו לא ישלמו עליה המון. חשוב גם לא להשקיע סכומי עתק כמו 100 אלף על השיפוץ כיוון שהסיכוי שההשקעה תשתלם קטנה ביותר.


מה כן?

אם החלטתם לעשות שיפוצים למען המכירה, תשתדלו לעשות מה שיותר במה שפחות. דברים חשובים בד"כ הם הקוסמטיים בעיקר. למשל- חידוש חדר אמבטיה עולה סכומים זוטרים בהחלט היום, אבל מעלה את ערך הדירה. כנ"ל מטבח חדש. מטבח איכותי ויפה אפשר היום לרכוש אפילו ב-15 אלף ₪ ואין ספק שזה נעים יותר לעיניים מאשר מטבח ישן ורעוע.

 

שיפוצים - פטישים וקירות

התמיד המסורבלת של עולם השיפוצים מביאה בעלי דירות, משרדים ושוכרים רבים להחליט שלא לשאול יותר מדי שאלות. מזמינים מקצוען ומקטינים ראש- מקווים רק שהכל ילך בסדר ובמסגרת הזמן. במקרים רבים לא כך הדבר. קבלנים מסוימים מאחרים ללקוחותיהם בימים, שבועות ואף חודשים עם סיום של שיפוץ, לא עומדים בלוח הזמנים הנקוב ומנפחים מחירים תוך כדי עבודה- מה שיכול לגרום לתסכול רב והוצאות מיותרות. צרות קטנות אם העבודה נעשית בסופו של דבר, אתם אומרים? נסו לדמיין מה זה לחיות בתוך שיפוץ של בית במשך חודשים, עם ילדים קטנים ואולי אף בעלי חיים ולנסות לנהל אורח חיים נורמלי כמה שיותר. זה קשה גם כשידוע מועד הסיום, שלא לדבר על התסכול שתחוו אם המועד מתארך.


עיכובים לגיטימיים

אז קודם כל, בואו נשים את הדברים בפרופורציה. לעיתים, יש גם עיכובים לגיטימיים כאשר מדובר על שיפוצים. למשל, אם סוכם כי תוך שבוע ימים יחליף אצלכם ריצוף של קרמיקה אחת באחרת- לכאורה לא צריך הדבר להתעכב. אבל במקרים מסוימים, מתחת לריצוף אפשר למצוא בעיה בצנרת או צורך בהדברה דחופה- דברים שיכולים לעכב את העבודה. ככלל, אפשר להגיד שכל עיכוב הנובע מכניסה של גורם חדש למערכת השיקולים (כמו הנזילה בדוגמא לעיל) הוא עיכוב לגיטימי. גם עיכובים שאינם בשליטתו של הקבלן כגון מזג אוויר, שיכולים להיות רלוונטיים לתיקוני גג- למשל- הם עיכובים ברורים. אבל אל תקבלו עיכובים של כח אדם, של בעיות אספקת סחורה ודברים אחרים עליהם יש לקבלן שלכם השפעה. אם יש בעיה עם אספקת הציוד- שיפנה למישהו אחר וכו'.


שיפוצים גדולים, שיפוצים קטנים

כאשר מדובר על הזמנת עבודות שיפוץ גדולות, הכוללות שבירה של קירות, עבודות טיח, הוספה, איחוד או הפרדת חדרים, החלפת הריצוף, התקנת פרקט, התקנת שטיחים מקיר לקיר ועוד- אנשים נוטים להיזהר ולבחון באופן מעמיק את יכולותיו, מיומנויותיו ואמינותו של הקבלן שלהם ושל המומחים שברשותו. אבל, כך נראה, כאשר מדובר על עבודות גבס לקונסטרוקציות קטנות יחסית עבור עיצוב בית קיים, צביעת דירה או הוספת ציורי קיר- אנשים נוטים להתפשר על הרבה פחות. וחבל. גם הדברים הקטנים שנוגעים בעיצוב והאסתטיקה של הבית שלכם, שלא לדבר על בטיחות (למשל הסכנה שבמעמד גבס לא מחוזק כראוי) צריכים לגרום לכם לבדוק לעומק את האנשים שעובדים אתכם.


בעלי מקצוע

תנאי חשוב מאד לכל הקשור בבנייה ושיפוץ הוא לוודא כי האדם הנכון מטפל במטלה הנכונה. הווה אומר- כמו שלא תתנו לטבחים לעשות עבודה של אדריכלים, אין סיבה שתתנו עבודות אינסטלציה למי שאינו אינסטלאטור, עבודות חשמל למי שאינו חשמלאי וכן הלאה. לכאורה הדבר מובן מאליו, אך תשאלו את עצמכם כמה פעמים בחייכם, כאשר הזמנתם מטבח, ביררתם האם האדם המטפל בצנרת המטבח שלכם הוא אינסטלטור מקצועי? כמה פעמים ביררתם האם מומחי החשמל שמביא עמו השיפוצניק שלכם הם בעלי הכשרה מוכרת של חשמלאות? לא הרבה. הנטייה שלנו לסמוך בעיניים עצומות על הקבלן בעוכרינו במקרים רבים.


לבנות לבד לבד

מצבים בהם יש צורך לבנות בית מאסף דורשים שימת לב למקצוענים גבוהה עוד יותר, שכן היא מערבת לעיתים מקצועות שאין צורך בהם בבניה ושיפוץ מסוג אחר, כגון מהנדס בניין , שמאי מקרקעין. במקרים כאלה, כמו במקרים בהם מועסק קבלן תמ"א 38 כדאי לברור בזהירות יתרה את האישורים, התעודות והמוניטין של מי שאתם עובדים מולו. במקרה הטוב תפסידו כמה שעות על מחקר, במקרה הגרוע- הרבה מאד כסף על בעיות בנייה כאלה ואחרות וגם זמן יקר של התעסקות בדברים האלה, שלא לדבר על הבריאות והעצבים שלכם- שבטוח שווים את כל הכסף שבעולם.


לסמוך על הקבלן

למרות כל האמור לעיל, אחרי כל הבדיקות והאישורים- כדאי בכל זאת לסמוך על הקבלן, עד מידה מסוימת. שכן אם תצטרכו בעצמכם לאסוף את כל בעלי המקצועות הרבים שמטפלים בשיפוץ ובניה של בית מאפס- בעיקר אם אין לכם ידע בנושא, לא תצאו מזה. מספיק שתשכחו מנעולן, או גגן ותהיו בעיכוב לא מועט לסיום. ובכל זאת, היו ערניים ונוכחים. גם אם אינכם גרים בתוך הבית בזמן הבניה או השיפוץ שלו- מצאו זמן לבקר באופן קבוע, להתעדכן, להביע נוכחות. גם אם לא תשיגו שום התקדמות מיוחדת, לפחות לא תהיו מופתעים מעיכובים.

 

הצעת מחיר בקליק לשיפוצים