בית חכם

בית חכם - שוויון בעידן המודרני

רק בימינו אנו יכול אדם כמו סטיבן הוקינג להתקיים כאדם. לא רק להתקיים במובן לחיות, אלא להתקיים ממש- לנהל אורח חיים מלא כמעט לחלוטין, לעבוד וליצור. אחת הדרכים בהם יכולים בני האדם לגמד את הנכויות שלהם, הינה הטכנולוגיה הענפה העוזרת לנו יותר ויותר לשלוט בסביבה שלנו מבלי להפעיל אותה באופן ישיר, בידיים שלנו. כך למשל, האפשרות להגיף את כל התריסים ולכבות את כל האורות בבית בעזרת לחיצת כפתור אחד יכולה להפוך את מטלת סגירת היום בבית לפשוטה אפילו עבור המשותק.


עשה זאת בעזרת הקול

הפיתוחים האחרונים לוקחים את היכולות של בית חכם צעד אחד קדימה נוסף. עכשיו, כבר לא נצטרך ללחוץ על כפתורים על מנת לתפעל את החפצים ומכשירי החשמל השונים בבית, מספיק יהיה הקול שלנו. טלוויזיות ואורות המופעלים ע"י הקול אינם דבר חדש, אבל האפשרות לבצע כמה פעולות כאלה יחד בפקודה אחת היא היא ההתפתחות החדשה בכל הנוגע לשכלולי בית חכם. כך למשל, יספיק לכם להגיד "רומנטיקה" (או כל מילת קוד נבחרת אחרת) כדי שהאורות יעומעמו, התריסים יוגפו והמערכת תדלק עם השירים הנכונים- בשביל ליצור אווירה רומנטית.


פינוקים ולא רק הכרח

מובן שלא רק נכים יכולים ליהנות מפלאי טכנולוגיה אלה וכל אדם שיש ברשותו הפרוטה לרכוש את הפינוק ייהנה להשוויץ בפני החברים על היכולות הטכנולוגיות. בעצם, בית חכם הוא סוג של מותרות שמקלה על החיים- אכן- אבל זה גם תפור על אוהבי הגדג'טים למיניהם פשוט בגלל היכולת הבלתי נתפסת שלו לשלב את הטכנולוגיות החדשות ביותר בתפעול שלו. כשם שלא רק נהגי מרוץ, הצריכים את המהירות לפרנסתם, רוכשים מכוניות מהירות- כך לא רק הנכים יהיו לבטח מעוניינים בחידושים של השליטה האלקטרונית בבית.


אינץ' מהתקדמות

היכולת שלנו להתקדם מבחינה טכנולוגית מרשימה ומעוררת יראה. הצעד הבא יהיה להשתיל אישיות של ממש בתוך הבית, כמו שכבר נחזה בספרי וסרטי מדע בדיוני לא מעטים. תחשבו על בית שיתריע אתכם על ריח רע שהוא חש בו, שישאל לשלומכם בעת חזרתכם הביתה מעבודה ואולי אחד כזה שאפילו יבשל לכם בעצמו.


טיפים עבור הסקה ביתית:

החורף הוא זמן לאהבה, אין בכך שום ספק. שלא כמו הזיעה הנוראית של הקיץ, מגע הגוף נעים לנו עד מאד ולהסתתר מתחת לשמיכת פוך עם כוס שוקו גדולה ואדם אהוב, יכולה להיות דרך נהדרת לבלות שבת גשומה. אבל אי אפשר לבלות את כל היום בפיג'מה ובתוך הפוך. באיזשהו שלב צריך לקום, אפילו בשביל למלא את כוס השוקו שוב. אז מגלים שהבית קפוא ואי אפשר להסתובב ללא מעיל בתוכו- הוחלט: מדליקים חימום!


נוסטלגיה

הדרך המסורתית ביותר להתחמם הייה סוג של תנור, זאת אומרת הסקה ביתית ממש כמו שזה נשמע. קמין, בולי עץ ואש מחממת. מיותר לציין שמדובר בחימום לא יעיל במיוחד מכל מיני סיבות וכיום נדיר עד בלתי אפשרי למצוא בתים המוסקים ע"י קמין. עם זאת, הקמין הינו תוספת רומנטית ולא נועד רק עבור הסקה ביתית, לכן, במקומות בהם תמצא קמין, לרב מדובר על קישוט בלבד.


התנור

אחרי הקמין התקדם המין האנושי לסוג חדש של הסקה ביתית- תנור השמן או הנפט. מדובר על מה שנקרא בשפה העממית "בטרייה". היתרונות שלה רבים לאין ספור: מדובר על זולל חשמל יחסית קטן, מפזר חום טוב, שגם מייבש פחות מאשר תנור הספיראלות המתקדם יותר. תנור הספיראלה גם מסוכן מאד, שכן במגע עם דברים הוא יכול לגרום לשריפה, בעוד על תנור השמן אפשר אפילו לייבש בגדים (בתנאי ששומרים את פתחי האוורור פתוחים). היתרון היחיד של תנור הספיראלות הוא מהירות החימום שלו- שכן בתנור שמן זה לוקח קצת זמן.


חימום רצפתי ומזגן

זוללי החשמל והאנרגיה הגדולים ביותר בכל הנוגע למערכות הסקה ביתית, הם גם כמובן היעילים ביותר. המזגן מחמם את הבית באופן אחיד יותר מאשר התנורים אך לא אחיד כמו חימום ריצפתי. המזגן הוא בעל יתרון בולט נוסף: הוא שימושי גם בקיץ, דבר שאין להתעלם ממנו בישראל. בכל מקרה, איזה סוג חימום שלא תבחרו, חשוב שתקפידו על סגירה של חלונות בעת הפעלתו- כדי לחסוך בחשמל ולהאריך את חיי גוף החימום שלו, וכמובן לחסוך עוד כמה שקלים בחשבון החשמל שלכם.

 

טיפים עבור חימום רצפתי:

אולם מדינת ישראל לא נחשבת למדינה המתמודדת עם חורפים קשים, אך החורפים בישראל מותירים את התושבים לא אחת בבעיה להתחמם. למה? מאותה סיבה שקשה לאירופאים להתכונן להתקפות של 40 מעלות חום- הם פשוט אינם רגילים. החורף הישראלי לרב הינו לא יותר מכמה ימים של טפטוף, אך לאחרונה הטמפרטורות בחורף צונחות עד מאד והישראלים סובלים מחורף של ממש. אז איך תכינו את הבית שלכם לחורף?


חמים ברגליים

נכון, יש שלל מכשירים המיועדים להסקת הבית בחורף, אבל תודו שפינוק אמיתי הינו חימום רצפתי. נכון הדבר שרק במקומות מסוימים בישראל יש שימוש לחימום מסוים זה, אבל מדובר על דרך מעולה להעלות את הטמפרטורה בבית. בעצם מדובר על גופי חימום הטמונים מתחת למרצפות הרצפה שבבית, שפולטים חום המחמם את הבית כולו. מערכות חימום רצפתי מתוחכמות היום כל כך שאפשר אפילו להדליק חלק מסוים בחדר בלבד ולא את הבית כולו- כך למשל תוכלו לשים את מזרן הפעילות של התינוק על משטח חמים.


יתרונות

היתרונות הגדולים ביותר של מערכות חימום רצפתי הן חוסר הקיום של החסרונות של המערכות חימום האחרות: תנורים מייבשים את האוויר והופכים את החדר לחנוק עד מאד. מזגן על חום עושה לרב כאבי ראש וגם משב הרוח שלו לא נעים- שלא נדבר על פיזור בעייתי משהו של החום בחדר, הבא ממוקד אחד ויחיד. חימום רצפתי לעומתם לא נותן משבי רוח ולא מייבש את האוויר. היות והוא מחכה את הפעולה הטבעית של חימום האדמה עבורנו, לרב גם אין כאבי ראש מהחימום וכמובן שהפיזור הוא אחיד בכל הבית.


חסרונות

מדובר במערכות לא זולות למדי, על אף שמחירן כבר נוח יותר מבעבר. מבחינת צריכת החשמל, חימום בחורף הוא יקר בכל מקרה- כך שאין הבדל ממשי בשימוש במערכת זו או במערכות אחרות- זאת בעיקר בגלל שאפשר לחמם לפחות מעלות (בגלל הפיזור האחיד) כאשר מדובר בחימום תת רצפתי. ישנן מערכות אולם שאחוזי הקרינה שהן פולטות גבוהות מעל המותר ויכולות לסכן את הילדים והחיות הקטנות שבביתכם, שכן הם קרובים יותר אל הרצפה. לכן, לבדוק טוב מי הספק והמבצע.


חשמל סולרי - למכור קרח לאסקימואים

בעיני רב תושבי ישראל חברת החשמל הינה גוף שאין עליו עוררין. רבים חולמים לעבוד שם ובאופן בו כולנו מתייחסים לצה"ל- יודעים שכל עוד יש מדינת ישראל, גם מוסד זה ישרוד. לכן אולי, הרעיון של מכירת חשמל לחברת החשמל נתפס שערורייתי כל כך. אז איך אנחנו הקטנים, הפרטיים, בהשקעה לא מטורפת מדי, יכולים לעזור למדינה בנטל הפקת החשמל ועוד להרוויח מכך בדרך, אתם שואלים? מיד התשובה.


מערכות סולאריות

מדינת ישראל מעודדת באופן פאסיבי, ע"י מיסוי נמוך יותר לדוגמא, את כל מה שירוק. לדוגמא- לייבא רכב היברידי (חשמלי) מחו"ל עולה פחות משמעותית מאשר לייבא רכב רגיל מבחינת המיסוי שלו, בדיוק בגלל הניסיון לעודד את התושבים במדינת ישראל לצרוך אנרגיה ירוקה בכביש. עניין האנרגיה הירוקה לא נעצר בכביש בלבד. המדינה מעודדת בנקים לתת הלוואות של עד 100,000 ₪ למשקי אב שמעוניינים להתקין מערכת סולארית לביתם. כך שבהשקעה לא גדולה מדי אתם יכולים להגיע למצב שאתם מייצרים חשמל סולרי לביתכם.


לא לשלם חשבון חשמל

למרות שזה נשמע אבסורדי, זה לא ממש כך. אבל תודו שזה מפתה מאד- לא רק שלא תשלמו את חשבון החשמל בסוף החודש כמעט בכלל, אתם יכולים גם לא "לשמור" יותר על ההוצאות החשמליות שלכם. משק בית ממוצע המתקין מערכת סולארית בסכום הנקוב ימלא את כל צרכיו מבלי צניעות ע"י יצור עצמי של חשמל סולרי וללא הצטרכות לכמעט בכלל חשמל מחברת החשמל. עכשיו- מה עושים עם מה שנותר לכם? וכן, לעיתים אפילו נותר לכם חשמל ספייר.


הכנסה צדדית או עסק רווחי

אז אם אתם באמת משק פרטי ונשאר לכם קצת חשמל, למה לא להזרים אותו אל הרשת הכללית ולעזור למדינת ישראל בנטל ייצור החשמל וגם להרוויח קצת מהצד? ברור שאם אתם מייצרים כמות חשמל נמוכה, ממערכת סולארית ביתית, לא יישאר לכם חשמל רב למכור, אבל גם לקבל עשרות או מאות אחדות של שקלים בסוף החודש יכול להיות נעים. בסך הכל, טוענים כי הפקת חשמל סולרי בבתים הפרטיים מתחילה להחזיר את עצמה תוך 6-7 שנים ואף להפיק רווחים.


טיפים עבור מעלון לנכים, קשישים:

להיות נכה זה מאתגר, שהרי כל דבר לוקח זמן רב יותר לעשות. למרות מה שנדמה לנו, גם בימינו, למרות כל הקדמה הטכנולוגית, לנכים אין נגישויות למקומות רבים. כל מי שהתנסה פעם בטיול עם עגלת תינוק יודע כמה קשה כשאין ירידה אל הכביש וחזרה ממנו אל המדרכה, כאשר המעבר במדרכה חסום ע"י ריהוט או גזם עץ, כאשר המדרכה צרה וסדוקה- לגבי התחושה של נכה או קשיש בכיסא גלגלים העומד בפני גרם מדרגות, נותר רק לתאר לעצמנו.


הנגשה

כן, זה לא מספיק ועם זאת, זה יותר ממה שהיה פעם. ההנגשה לכיסאות הגלגלים היום היא גבוהה יותר מבעבר. כיום, במקומות רבים, גם כאשר אין מעלית, מותקן ליד גרמי המדרגות מעלון לנכים, קשישים ולכל מי שמשתמש בכיסא גלגלים. אבל כאמור, זה לא מספיק. אין זה קיים בכל מקום וחבל. במקומות שאכן ישנו מעלון לנכים, קשישים ומשתמשי כסאות גלגלים אחרים- לעיתים לא טורחים להפעיל אותם כשיש הצורך בכך, וזה חבל עוד יותר.


בבית הגדול

אבל מה קורה אם הנכות לא באה מלידה ועד אז, גרת לך בבית בעל 2 קומות? הנגשת הבית לנכה היא עסק לא זול, אבל אפשרי. מעלון לנכים, קשישים ומשתמשי כסא גלגלים אחרים, אפשר להתקין גם בבית וגם ברכבים מסוימים. אחרי הכל, זה זול, משתלם ומסובך פחות לבנייה מאשר בניית מעלית של ממש בתוך הבית. גם לנכים בבית ללא מדרגות יש קשיי נגישות. חשבתם פעם איך ייגש אדם על כסא גלגלים לקחת כוס מארון מטבח? איך יחתוך לעצמו פרי או ירק על דלפק השיש? ובכן, כאמור, מדובר על הוצאה לא קטנה- אבל כיום קיימים גם מטבחים מותאמים לפי גובה ונוחות ליושבי כסאות גלגלים. כך אפשר לתת לאדם לשמר את העצמאות שלו.


לא להסתמך על אחרים

דרך נוספת להתגבר על קשיי ההנגשה הוא לרכוש מעלון לנכים, קשישים ומשתמשי כיסא גלגלים אחרים- נייד. קיימים שני דגמים עיקריים לדבר: האחד להפעלה עצמית, ע"י כסא גלגלים אלקטרוני והשני עבור כיסא גלגלים רגיל, הדורש אדם נוסף. המעלון יכול להפוך את הטיפוס במדרגות לאפשרי, גם אם לא קל.