לוקרים


לוקרים אישיים - מקום קטן משלך

בארצות הברית זה כבר ממש לא חדש וגם במדינות אירופה. אבל אנחנו התחלנו לאמץ את התאים האישיים, לוקרים לבתי הספר, בשנים האחרונות בלבד. כמו בכל נושא בענייני החינוך, יש התומכים והמתנגדים- שנשענים על יתרונות וחסרונות של הדבר. אבל בואו נודה בזה, בישראל שתמיד רצתה להיות אמריקה קטנה- נחמד מאד להתקרב עוד צעד אל תחושת הקולג' האמריקאי.


הצל את הגב

היתרונות של התקנת לוקרים בבתי הספר אינם מובטלים: ילדים מגיל בית הספר היסודי סוחבים כמויות גדולות מאד של ספרים, שמזיקות לגב שלהם ומקשות את ההגעה היומית לבית הספר. עד כדי כך המצב חמור, שבכיתות הנמוכות, חלק מהחוברות נשארות בבית הספר, בכיתה ממילא וגם התיקים עם העגלות אינן מחזה מוזר יותר. כיום המודעות לנזקים של סחיבת משקלים כבדים בגיל הילדות המוקדם גבוהה בהרבה מאשר לפני כמה עשורים והתקנת ארוניות אישיות בהחלט פיתרון יעיל לנושא.


מקום משלי

עוד יתרון בולט הוא יתרון חברתי. ילד יכול לשמור בארוניות הפרטיות שלו דברים שאין לו יכולת לשמור בשום מקום אחר. לילד שחולק את החדר עם אחיו, יכול הלוקר לתת פתרון של טיפת פרטיות. עם זאת, עליה וקוץ בה. בעידן בה להורים גם כך יש מעט מאד פיקוח על הילד, מקום מסתור יכול לשמש לרע בדיוק כמו לטוב. סמים, פורנוגרפיה, כסף או אפילו רכוש גנוב יכול להסתתר ממש בתוך בית הספר, בתוך הארוניות האישיות הנעולות במנעול.


חסרונות

בימיי כבר הושג הסכם והוצבו לוקרים בתיכון בו למדתי. היתרון והחיסרון של הדברים מבחינתי כתלמידה היה זהה: אף פעם לא שכחתי ספר בבית, אבל תמיד שכחתי אותם בבית הספר. כך שבעצם, ברב המקרים, להכין שיעורי בית היה פרויקט לא קטן הכולל חברים והשלמות, או שלא בא בחשבון כלל. רכישת תאי לוקר לילד בבית הספר כרוכה בהסכמת ההורים ומימונם, לכן, לשאלה האם כדאי לאפשר לילד שלכם ליהנות מעולם קטן נעול משל עצמו- תצטרכו לבצע את ההחלטה שלכם. בד"כ מדובר על חוזי השכרה חצי שנתיים או שנתיים- כך שאולי תרצו לנסות ולהפסיק אם לא מסתדר.

הצעת מחיר בקליק עבור לוקרים