פרספקס

פרספקס

את הרומן שלי עם החומר השקוף המקסים הזה, שלעיתים יכול להיראות כמו זכוכית אך חסר את השבירות שלה, התחלתי בבית הספר היסודי. בסדנת מלאכה הכנו מעמדי תמונה דקורטיביים- עובדים בקלות ע"י חריטה אומנותית (עבור הקישוטים) ומעט חום. אני זוכרת ששמתי בתוך הסטנד את התמונה של השחקן האהוב עלי והנחתי אותה על השולחן שלי בכיתה. היא הייתה שם שבועיים, הפכה לאופנה ולבסוף הופיעו תמונות על כל שולחן בכיתה.. מיותר לציין שהמורה הפסיקה את האופנה הזו באחת.


עוצמה וכח

פרספקס הוא חומר נפלא ליצירות אומנות, אך לא רק. יש לו איכויות רבות ומגוונות- שקיפות, עוצמה וחוסר שבירות, קלות העיצוב אחרי חימום קל ואפילו קבלה באהבה יחסית של חריטה אומנותית (בלי סדקים למשל, כמו שיכולים לקרות בחומרים שקופים אחרים). הוא משמש בתעשייה למגוון רחב מאד של מוצרים ונמצא במקומות שרובנו לא חושבים עליהם כלל- בבית, במכונית ואפילו בגנים ציבוריים.


בנייה יוצאת דופן

השימוש בלוחות פרספקס, או הזכוכית האקרילית בשמו המקצועי, בעלת יתרונות רבים כאמור- השקיפות שלו והחוזק שלו הפכו אותו למבודד מעולה למים. כך למשל במולדביים השתמשו בזכוכית האקרילית כדי ליצור תקרת כיפה למסעדה הנמצאת כולה מתחת לים- תודו שהרעיון מדהים ממש. בזכות השקיפות שלו אפשר לראות את הים גועש מעל המסעדה כולה, בזמן שאוכלים מאכלי גורמה נפלאים.


עוד בעד העוצמה

עוד שימוש בבנייה מסחרית עבור החומר המדהים הזה נעשית במגרשי הוקי. מטבעו הוקי הינו משחק בעל אלימות מסוימת- לא אחת השחקנים מוצאים את עצמם ננגחים בדפנות פרספקס שמעטרות את המגרש, או שהדסקית מתנגשת בהם בעוצמה רבה מאד. על מנת ליהנות ממשחק זה ללא סכנת הנפשות של פגיעה מהדסקית או משחקני הוקי מוטרפים, משתמשים בחומר שמאפשר צפייה מחד והגנה מאידך, חומר נפלא זה. אגב, לא כל חומר מסוגל לסבול את הטמפרטורות הנמוכות ששוררות במגרשי ההוקי קרח- עוד יתרון בלתי מעורער של הזכוכית האקרילית.


נפלאות החומר

אחרי מחשבה קצרה אין ספק שאפשר לסכם פה אחד כי זכוכית אקרילית הינה חומר נפלא, בעל אין סוף שימושים. מזל שגם עלותו יחסית נמוכה.