קבלן תמא 38

מדריך קבלן תמ"א 38 – יתרונות וחסרונות

במהלך השנים האחרונות, כמעט כל אזרחי ישראל התוודעו למונח "תמ"א 38". מדובר בתכנית ("תכנית מתאר ארצית מס' 38) הנועדה לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה הצפויה בישראל, כאשר חוק תמ"א 38 מאפשר קבלת היתרי בנייה לבניינים אשר אינם עומדים בתקן. לתכנית זו ישנם יתרונות ברורים מאוד, כאשר היתרון העיקרי הינו יכולתם של הדיירים ובעלי הנכס להשביח את נכסם ללא תשלום מסים כגון היטל השבחה. כתוצאה מכך, דיירים רבים זוכים להגנה טובה יותר מפני רעידות אדמה, ובעלי הנכסים יכולים להפיק רווחים גדולים יותר. בנוסף, תמ"א 38 מספקת תמריצים לשיפוץ בניין כגון הרחבת דירות קיימות או הוספת יחידות דיור, אשר הינן בעלות השפעה דומה על ערך הנכס. אך עם יתרונותיה הרבים של תמ"א 38, ישנם גם חסרונות אשר עשויים להפריע לדיירים ולבעלי נכסים רבים. לעתים, החוק אינו מכסה את עלויות השיפוץ אשר עשוי להיות יקר למדי, וכמו כן, השיפוץ עצמו עשוי להפוך את המגורים בבניין למאתגרים וקשים מפאת הפרעות כגון רעש, אבק וכו'.


תמ"א 38 וחוק פינוי בינוי

אם אתם שוקלים לבצע שיפוץ מבנים על פי חוק תמ"א 38, מומלץ מאוד לשקול את כל הנושאים העומדים על הפרק. מעבר לכך שהתכנית מעניקה עמידות מבנים בפני רעידות אדמה, מדובר בשיפור ניכר באיכות חיים במקרים רבים. היתרונות בולטים במקרים בהם חל חוק פינוי בינוי, למשל. חוק זה גוזר על דיירים רבים פינוי מביתם, אשר מיועד להריסה ובמקומו מתוכננים מבנים חדשים. באמצעות שיפוץ המבנה, יכולים קבלני תמ"א 38 להעניק לדיירים אלה את ביתם משופץ ועמיד יותר, ובכך למנוע את הריסתו על ידי העיריה. לכן, אם חל עליכם חוק פינוי בינוי גבעתיים, פינוי בינוי קרית אונו או פינוי בינוי חולון (כולן ערים בהן ניתן למצוא מבנים ישנים המיועדים להריסה), מומלץ מאוד לבחון את הנושא ולברר האם משתלם לכל הצדדים המעורבים לחזק ולשפץ את המבנה.


תמריצים לשיפוץ בניין – האם הם מספיקים?

בכדי לעודד את שיפוץ המבנים וחיזוקם, חוק תמ"א 38 מציע תמריצים רבים לדיירים ולבעלים. מעבר להקלות הרבות בתחום תמ"א 38 מיסוי ולהרחבת המבנה הקיים, ניתן לציין גם את השיפור הניכר והמודרניזציה של בניינים ישנים אלה. במקרים רבים, קבלן תמ"א 38 יכול להוסיף מעלית לבניין ללא מעלית, להציע שיפוץ חדרי מדרגות ועוד. עבור בעלי הנכסים ויזמים רבים, בנייה על גגות הינה תמריץ ממשי, שכן מדובר בתהליך של השבחת נכסים והוספת יחידות דיור. דיירים רבים חשים כי תמריצים אלה אינם מספיקים בכדי לבצע את השינוי המהותי (אשר עשוי לבוא על חשבונם במקרים רבים), כמו גם בעלי נכסים אשר לעתים עליהם לכסות את העלויות הנוספות הנגזרות מן התהליך.


עתידה של תמ"א 38

מפאת מורכבותו של התהליך, ניתן לצפות לשינויים והתפתחויות רבות בתחום זה בעתידה של ישראל. דיירים וקבלנים רבים עדיין חשדנים מאוד כלפי התכנית, וחסרונותיה מרתיעים אנשים רבים מן הבחירה באפשרות זו. אחד מן הגורמים המרתיעים הינו מחיר תמ"א 38, אשר עשוי להיות גבוה למדי במקרים רבים. כמובן, הזינוק המשמעותי בערך הדירות לאחר השיפוץ מהווה תמריץ אשר מפצה לעתים על המחיר, ולכן מדובר בתהליך משתלם למדי עבור בעלי הנכסים. מפאת יתרונותיה הרבים, החלו כבר מספר פרוייקטים הכוללים הוצאה לפועל של תמ"א 38 ירושלים, תמ"א 38 ראשון לציון וכמו כן, תמ"א 38 תל אביב.