קונסטרוקציות


קונסטרוקציות - לגו לגדולים

לאדם הממוצע אין שמץ של מושג איך בונים בניין מגורים או בית פרטי ומבחינת רובנו, הבנייה זהה בין השניים- למרות שאפילו ההיגיון הישר אומר לנו שלא יכול להיות כי בנייה לעשר משפחות תהיה זהה לבנייה עבור משפחה אחת. ואכן כך הדבר, בין בניית בניינים ובניית בתים פרטיים ישנם הבדלים רבים, אבל אחד ההבדלים העיקריים הינה בניית השלד של הבית- ברור שזה של הבניין צריך להיות יציב פי כמה, שכן מדובר על בניין לגובה, הנושא משקל רב.


שוני עקרוני

ישנן שתי אפשרויות לבנות בסיס אמיתי לבית קרקע ללא עמודים- להניח יסודות בטון או יסודות מתכת. בכל מקרה, מדובר לרב על יסודות נמוכים ורק לעיתים רחוקות מאד, אדם משקיע מאד ומכניס גם עמודי פלדה אל המשוואה. הסיבה לכך היא עלות גבוהה של הבנייה הזו וגם העובדה שלא ממש צריך את זה. בית פרטי יכול בקלות לשרוד שנים על שנים, ללא בעיות מיוחדות, על בסיס בטון בלבד.


צומח לגובה

כאשר מדובר על מבני בניינים לעומת זאת, הדבר משתנה לחלוטין. אולם ישנם מבנים הנתמכים על בסיסי בטון אבל נהוג יותר ויותר לבצע בנייה של קונסטרוקציות פלדה, בעיקר לבניינים גבוהים, בגלל העוצמה והחוזק שהם מביאים עמם. נכון הדבר שיש חברות בנייה המציעות גם קונסטרוקציות מבטון, אבל האמת היא שמעצם הגדרת המילה קונסטרוקציות- מדובר על בנייה במתכת. בדומה לעצמות המחזיקות את הגוף, קונסטרוקציית מתכת איכותית יכולה לעשות את ההבדל בין הישרדותו של הבניין בעת רעידת אדמה לבין התמוטטותו, למשל. ומובן שחשיבותו גדלה ככל שמדובר על קומות גבוהות יותר.


כמה מילים על המתחרה הטבעי

לבטון, לעומת המתכת, וותק גדול יותר בעולם הבנייה והינו נחשב לחומר פלא מהרבה בחינות, אולם בכל הנוגע לבנייה יסודות, היתרונות הגדולים של החומר הזה לא מנוצלים. לדוגמא: אחד היתרונות המדהימים של הבטון היא התחזקותו במקום בו אחרים נחלשים: כאשר מופעל לחץ על רב חומרי הבנייה- הם נשחקים עם השנים ואילו הבטון משגשג תחת לחץ והופך רק יציב וחזק יותר. זו הסיבה העיקרית שהבטון משמש בבניית סכרי מים למשל.