גדרות עץ

גדרות עץ - טרנד חדש ישן

כמו בכל אופנה המשחזרת את הטרנדים של עצמה, גם בבנייה בכלל ובבניית גדרות בפרט יש רטרו. הגדרות החיים שהיו פופולאריים למדי לפני עשור או שניים הוחלפו בקודמיהם - גדרות הבטון והבתים הפרטיים מעדיפים ללא ספק בכלל גדרות עץ - אלה המקוריות, החמימות, שנותנות תחושה של תיחום ללא הניכור וגורמות לנו להרגיש בקשר עם השכונה והשכנים שלנו.


הגודל כן קובע

שלא כמו חומרים אחרים, לעץ הרבה יתרונות אקולוגיים. מהיותו חומר טבעי, העץ מתכלה בקלות ואינו מזיק לסביבה גם ביצורו כמו הפלסטיק. גם פשטות העבודה עם החומר היא גדולה מאד. בעבר היו לעץ בעיות מסוימות שמנעו ממנו להיות חומר עמיד מספיק עבור גדרות עץ דקורטיביים לאורך שנים. כיום, עם טכנולוגיות חדשות בצביעה וליטוש - העץ הופך עמיד בפני מגזי אוויר קשים, בפני התיישבות חרקים ואפילו בפני ריקבון – בעיה נפוצה מאד בעבר הלא רחוק כל כך של העץ.


עיצובים

נכון הדבר שאפשר לעשות גדרות עץ גבוהות ואטומות ועל אף שלעיתים רחוקות זה אכן נעשה, אין הדבר נהוג. לרב, אם כבר תראו גדר בגובה מטר או מטר וחצי- היא תהיה עשויה חומרים אחרים: מתכת, בטון או גדר חיה. העץ ישמש לשער הגינה במקרים כאלה, גם אם מדובר בשער בגובה המתאים לגדר. גדרות העץ הן לרב דווקא נמוכות יותר ומאפשרות תקשורת בין אישית בין השכנים ללא הצורך לעמוד על קצות האצבעות. גדרות כאלה יכולות להיות תוספת נחמדה בשכונה חדשה של בתים פרטיים - בה הגינות כולן אחידות וממבט המדרכה נראית השכונה פסטורלית ומזמינה מאד.


צפיפות החומר

עוד מדד לפיו אפשר לסווג את גדרות העץ הינה צפיפות בניית הגדר. לעיתים תמצאו גדרות שאינן צפופות ובנויות מקרש או שניים מאוזנים על מעגנים מאונכים. כך, תחושת התיחום של השטח נעשית עוד יותר אגבית וחופשייה. בעייתיות של גדר כזו יכול להיות בעל חיים - ברור לכל שגדר עם מרווחים לא תחזיק את הכלב שלך בשטח הגינה ואם החלטת בכל זאת לשלב בין השניים תצטרך לקשור אותו - דבר שבעלי כלבים רבים לא אוהבים. לכן, טרנדי ככל שיהיה יש להתאים את הגדר לצרכיך.