חלונות ויטראז

חלונות ויטראז ביתיים

מי מאיתנו לא טיילו פעם באירופה, נכנסו למבנה גדול ומפואר, ונתקלו בחלונות ויטראז מרשימים? חלונות מסוג זה מצויים בעיקר בכנסיות ובבתים עתיקים, ולכן אנו נתקלים בהם לרוב בטיולים. אלא שלמען האמת, אין צורך לצאת את גבולות הארץ כדי להיתקל בתופעה המרשימה הזו. ויטראז'ים של האמן הנוגע שאגאל מפארים חלונות בבית חולים בירושלים, בית הכנסת הגדול בתל אביב מציג לראווה ציורי חלון מרשימים, וגם בביתו של נשיא המדינה ישנם מספר ויטראז'ים גדולים (זוהי רשימה חלקית בלבד- יש מקומות נוספים רבים). הויטראז הוא אמנות עתיקת יומין של קישוט חלונות זכוכית. אמנות זו נוצרה באירופה במאה ה-12, ומאז צברה תאוצה רבה.

בעבר, נהוג היה שיצירות אמנות שייכות אך ורק לעשירים ולמעמד האצולה. כיום נהוג לראות בבתים רבים תמונת של ציירים מפורסמים תלויות על הקירות. דבר נוסף שהחל לצבור תאוצה הוא קישוט חלונות ביתיים בויטראז’ים. חלונות ויטראז בייתים הם דבר שניתן למצוא אותו כיום בבתים רבים, במיוחד בתים בהם העיצוב והאסתטיקה הם במקום הראשון והחשוב ביותר.


בחירה של חלונות ויטראז

אמנים רבים מציירים ויטראז'ים, וכל שעליכם לעשות הוא לבחור לכם את הדבר הנכון והרצוי ביותר. חשוב לדעת כי לא כל ציור שאתם אוהבים הוא בהכרח הויטראז הנכון עבורכם- זכרו כי מדובר בדבר דומיננטי שמשנה את האווירה כולה בחדר, ולא בתמונה על הקיר שאפשר להסיר ברגע שרוצים. ישנם חלונות ויטראז עדינים שיש עליהם קישוט קטן בלבד (לדוגמא פרח, עלה, או צורה גיאומטרית כלשהי), וישנם חלונות עם ציורי ענק עליהם.

דמיינו את עצמכם יושבים בבוקר עם כוס קפה ומתבוננים בקרני השמש חודרות מבעד לציור הצבעוני שעל החלון- מדובר ללא ספק בחוויה אסתטית שכולנו היינו רוצים לחוות אותה באופן יומיומי. הדבר המיוחד ביותר בחלונות מסוג זה הוא העובדה כי יש להם השפעה הן על פנים הבית והן על החוץ שלו. אחרי שתתקינו חלונות ויטראז בביתכם, תצאו החוצה ותסתכלו על הבית מרחוק. תוכלו לראות כיצד החלון שלכם בולט. מדובר בדרך פשוטה וקלה להפוך את הבית למיוחד, יפה ואומנותי.