אובדן כושר עבודה

מדריך עבור אובדן כושר עבודה:

מחקרים הראו כי עקרת הבית היא סוג של סופרוומן, העושה עבודה שוות ערך לשלוש משרות מלאות. אין ספור מחקרים מדברים גם על התרומה הכלכלית למשק הביתי - חסכון בגננת, כובסת, מנקה, מבשלת ומחנכת לילדים- אותו מספקת עקרת הבית. בעצם, עקרת הבית נהנית מההנאה המפוקפקת להיקרא עצמאית. אחרי הכל, אין לה מעסיק (למרות מה שחושב לעיתים קרובות בעלה היקר). אבל שלא כמו העצמאית - היא אינה זכאית לשום זכויות.


פנסיה וחופשת לידה

נכון הדבר שהעצמאית חייבת לדאוג לעצמה לפנסיה, אבל לכל הפחות היא זכאית לחופשת לידה מהמדינה. עקרת הבית, לעומת זאת, לא זכאית אפילו לכך. מעטות מעקרות הבית חושבות על הפנסיה שלהן ונדמה להן, לתומן, כי אם אין הן מרוויחות כסף בפועל בעבודתן, הרי שאין להן צורך לדאוג לקרן פנסיונית. אבל בעצם, עקרת הבית כמוה כעורף בעת מלחמה - היא נותנת התמיכה להצלחת הצד הכלכלי של המשפחה, הבעל, המפרנס את הבית. אז מה קורה כאשר אינה יכולה להמשיך ולדאוג לאותה תמיכה?


עם הגיל

ככל שהאדם מתבגר, כן עולה הסיכוי שיפסיק להיות יצרני מתאונה, זקנה או מחלה. בדומה לפנסיה, עליה יש לחשוב גם לעקרות בית, חשוב שגם עקרת הבית תבטח את עצמה למקרה של אובדן כושר עבודה. מפתיע ככל שישמע הדבר, הרי שאם תהפוך האישה לנכה- בין רגע יאבד הבעל את התנאים הנוחים תחתם עבד מחוץ לבית. זה נשמע פשוט אבל לבשל, לכבס, לתחזק את הבית ולדאוג לילדים זו אכן עבודה - ועבודה שיש לעשותה. חברות ביטוח מסוימות מכירות בעובדה כי עקרות בית גם הן עובדות ומאפשרות להן פוליסות שונות של אובדן כושר עבודה.


זכויות ושוב זכויות

יש שיגידו כי היות ומדובר בעבודה "לא מקצועית" - כמוה כמנקה או מטפלת, הרי שכדי לענות על דרישות של ביטוח אובדן כושר עבודה צריך להיות כמעט ומת. מקרה קשה כל כך של אובדן כושר עבודה מקנה הרי זכויות גם בביטוח לאומי ולכן נשאלת השאלה האם שווה לעשות גם ביטוח פרטי. התשובה חד משמעית: כן. אפילו אם לא מוסיפים כיסוים נוספים, תמיד כדאי להיות מבוטח.