טייח

מדריך טייח

הטייח הוא אחד מחומרי הבניין הוותיקים ביותר, והוא משמש לצרכים שונים בבנייה, אם לחיפוי מבנים חיצוני, ואם לחיפוי קירות פנימי ולאקוסטיקה. בעת העתיקה היה הטיח מעין טיט מעורב בחול, אולם ככל שעולם הבנייה מתקדם ומשתכלל, ניתן למצוא סוגי טיח שונים, כולל טיח דקורטיבי. הטיח הבסיסי ביותר מורכב ממלט ומחול, והוא משמש בעיקר לאיטום בפני חדירת מים ולחיפוי אסתטי לבניין. עבודות טיח מבוצעות על ידי קבלן טיח, והן שייכות לשלב הגמר של הבנייה או השיפוץ, יחד עם ריצוף, כלים סניטריים ועוד. מחיר טיח תלוי בסוג הטיח, ובגודל השטח הדורש חיפוי.


טייח פנים וטייח חוץ:

טייח פנים עוטף את קירות הבית, מחליק אותם ומעניק תשתית איכותית לצבע. טייח פנים מתבצע בשכבת יישור ראשונה, ולאחריה שכבת גמר – שליכט. לאחר הייבוש של שתי השכבות משייפים את הקיר, כדי לקבל טקסטורה חלקה והכנה לצבע. טייח פנים, בשילוב עם חומרים נכונים יכול לשמש גם כטיח תרמי לבידוד מקור ומחום, או כטיח אקוסטי לבידוד רעשים. טיח פנים יכול להיות גם טיח גבס, המשפר בידוד אקוסטי.

טייח חוץ מיועד לספק למבנה עמידות והגנה מפני מים ושמש. טייח חוץ איכותי כולל שלוש שכבות, שלכל אחת מהן ייעוד משלה. שכבת הרבצה ראשונה – נועדה למטרות איטום. שכבה שנייה – יישור – מיישרת פגמים בקיר, והשכבה השלישית, היא שכבת הגמר. שכבת הגמר מעניקה את המראה לבניין, ויש כמה סוגים של טיח לגימור חוץ:

• טייח חוץ רגיל: מכיל חול בעל גרגרים דקים, סיד וצמנט.

• טייח מושלך: שכבת טיח המכילה אגרגט, וקיבלה את שמה משיטת ההשלכה על הקיר. נקרא גם שליכט.

• שליכט צבעוני, טיח צבעוני או טיח התזה צבוע: כולל צבע המעניק גוון ייחודי לבניין, בדרך כלל כולל גם חומרים אוטמים, והופך את הטיח לטיח אקרילי, גם צבעוני וגם אוטם.

• טייח אקוסטי: כולל חומרי בידוד לרעש (צמר סלעים) בשכבה השנייה, היא שכבת היישור.

• טייח פלסטי: אינו מכיל חול או צמנט, אלא חומרים פלסטיים המגבירים את אטימותו למים. ניתן להשמה בהתזה.

• טייח גרנולית (גרנוליט): שיטת יישום שבה חושפים את האגרגט על ידי שטיפה ושפשוף. עמיד ביותר ומעניק מראה ייחודי.

• טייח תרמי: כולל תוספת של כדורי קל-קר, שהן למעשה פוליסטירן מוקצף, המסייע בבידוד תרמי.

• טייח לבריכות: מערכת של שלוש שכבות, המכילה ציפוי לבריכות עם חומרים הידראוליים. חיפוי בריכות מיושם כדי להעניק עמידות בסביבת מים.

הצעת מחיר בקליק לעבודות טייח