אימון משפחתי

אימון משפחתי

'כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו', כתב הסופר הרוסי לב טולסטוי לפני למעלה ממאה ושלושים שנה, 'אך המשפחות האומללות, אומללות כל אחת בדרכה'. מבלי להתייחס לתוכן הציטוט ולהתווכח על נכונותו, אפשר ללמוד מכך דבר אחד- המשפחה תמיד הייתה נושא מרכזי שהעסיק את בני האדם, ותמיד הייתה מקום חם ואוהב מצד אחד, אך מלא ריבים ורגשות שליליים מן העבר השני.

כולנו אוהבים את המשפחה שלנו מאוד, אך לעיתים קרובות נתקלים בקשיים. כאשר הקשיים הופכים מעיקים, כדאי לשקול פנייה לטיפול משפחתי או אימון משפחתי. מומלץ להדגיש את ההבדל בין שני המקרים: טיפול ניתן במקרים בהם ישנה בעיה מורכבת שעומדת בבסיס היחסים בין בני המשפחה, ויש לנסות להבין מה היא. אימון מתאים כאשר בני המשפחה מציבים לעצמם מטרה מסוימת יחדיו, וצריכים עזרה בכדי לחתור אליה.


מקרה של אימון משפחתי

ניקח מקרה בו מתאים לפנות לאימון משפחתי, מקרה בו אימון כזה יכול לעזור ולהועיל. משפחה נכנסה לקשיים כלכליים. להורים היה ברור מה צריך לעשות- לקחת עבודת ערב ולעשות הכול על מנת לסגור את המינוס. הילדים, בגילאי יסודי וחטיבה, נתבקשו לעזור בבית הרבה יותר ממה שהורגלו אליו עד כה. המשפחה פנתה לאימון, מתוך תחושה שהדברים אינם מצליחים לפעול כמו שצריך, ושאינה יכולה להתמודד איתם יותר לבדה בצורה טובה ומועילה.


אימון משפחתי, למה זה טוב?

אימון משפחתי יעזור לבני המשפחה להגדיר מטרה משותפת (במקרה שדברנו בו- יציאה ממשבר כלכלי), ולפעול עד להגעה אליה. חשוב להבין- לא מדובר בטיפול פסיכולוגי או משפחתי בו כולם מדברים על רגשותיהם ויש ניסיון להבין מאין הגיעו ואיך לעבד אותם. אם אתם מרגישים שהבעיה שלכם דורשת טיפול עמוק יש לפנות לפסיכולוגים קליניים מקצועיים.

במקרה אותו הצגנו, מאמן או מאמנת מקצועיים יעזרו למשפחה לתכנן 'תכנית עבודה' ולעמוד בה. האימון ינסה להחדיר בהם מוטיווציה, לחלק את העול ביניהם בצורה הגיונית, ולהראות להם את הדברים מנקודת מבט שונה במקצת. אימון משפחתי יכול להועיל במצבים נוספים, פרט לזה שניתן כאן. מומלץ לבחור באיש/אשת מקצוע שאתם יודעים שהם בעלי ניסיון וששמעתם עליהם המלצות.