ייעוץ כלכלת בית

טיפים עבור ייעוץ לכלכלת בית

"למה אנחנו לא מצליחים לסגור את החודש", אתם שואלים את עצמכם בייאוש, פעם אחר פעם, ולא מוצאים תשובה. יושבים יחד עם בת או בן הזוג, מסתכלים בהוצאות, נאנחים ופשוט לא יודעים איך להמשיך מכאן. "איפה נקצץ?" אתם שואלים זה את זו, אובדי עצות. ואכן, החיים בישראל אינם גן עדן, גם למי שמשתכרים יותר ממשכורת מינימום. עם זאת, לעיתים ישנן דרכים לשפר את מצבכם הכלכלי, והן לא תמיד מסובכות כל כך.


כיצד ייעוץ כלכלת בית יכול לעזור לנו?

לעיתים, גורם חיצוני יכול להסתכל טוב יותר על ההוצאות שלכם ולעזור לכם לעשות סדר בבלגן ללא קושי רב. נשמע מפתיע, אבל מה שנראה לכם מובן מאליו, מסובך ואפילו בלתי אפשרי, אינו בהכרח כזה. יועצי כלכלת בית יוכלו לשבת אתכם ולהסתכל יחד אתכם על התנועות הכלכליות החודשיות שלכם. הם יעזרו לכם לחשב הכנסות מול הוצאות, אבל יותר מזה- הם עשויים להאיר לכם נקודות שלא חשבתם עליהן.

ניקח לדוגמא, משפחה בת חמש נפשות, שהגיעה למצב בו נכנסה למינוס רציני בבנק. ההורים הבינו שהמצב לא יכול להמשך כך, והחליטו על פתרון של ייעוץ כלכלת בית, אחרי ששמעו מחברים על ההצלחה. היועצת שהגיעה אליהם הסתכלה יחד איתם על פירוט ההוצאות וההכנסות, ואז בקשה להסתכל על רשימת הקניות שלהם לסופר-מרקט. "אוכל?" אמר הזוג הנדהם, "אוכל זה דבר שלא חוסכים בו".

היועצת התבוננה ברשימת הקניות, וגילתה מוצרים רבים שאי אפשר לקרוא להם בשום אופן 'מוצרי יסוד'. משקאות מתוקים רבים, חטיפים שונים ומשונים, קניית בשר יקר למדי, ועוד. מאחר שבני הזוג היו מודעים לנזקים הרפואיים שיוצרים חטיפים ומשקאות מתוקים, הם החלו לקצץ בהם, בעזרת היועצת. מובן שהם לא התעשרו ועדיין הייתה להם עבודה רבה, אך הדבר חסך להם לא פחות מכמה מאות שקלים בכל חודש.

ייעוץ כלכלת בית יכול להפתיע אתכם לטובה - לעיתים קרובות אנחנו רואים את הבעיה שלנו מזווית מסוימת ושוכחים שאנו לא יודעים הכול. עין חיצונית תוכל לגלות לנו על עצמנו דברים שיפתיעו אותנו, ויעזרו לנו מאוד בתהליך של חסכון כלכלי.

ניהול תקציב תקין, חירות פיננסית – בהישג ידך

רבות התכניות הדנות בחיסול האוברדרפט בחשבון העו"ש אולם זהו רק צעד אחד הנדרש לבצע על מנת להגיע לחירות פיננסית אמיתית. כזו, שבה אתה קובע את סדרי העדיפויות ולא הופך קורבן לנסיבות המשתנות. מה נדרש על מנת להגיע לחירות פיננסית?

1. מה הרגליך הפיננסיים? בדוק היכן אתה עומד היום. האם אתה מבצע סקרי שוק ברכישות מזון או רק ברכישות גדולות? מזון הוא סעיף מרכזי בהוצאות הבית,תן לו את המשקל המתאים.האם אתה קונה מזון בתשלומים? הוצאה כזו היא קבועה.פריסה שלה רק מגדילה את החובות העתידיים שלך.האם אתה משתמש בכרטיס אשראי? אחד? כמה? מתי ביצעת בדיקה על ההוצאות הקבועות?.אתה תופתע לגלות שהן אינן קבועות כלל ועיקר וניתנות להפחתה.

2. מה משמעות הכסף עבורך? בדוק את אמונותיך כלפי הכסף ואת ההתנהגויות הנלוות לכך. לשאלה הזו ענה בני :אמא,כסף זה בשביל לחיות. את דמי הכיס שקיבל היה צובר עד לרכישת הפריט יקר הערך שאותו רצה לרכוש. בתי לעומת זו מבצעת סקר שוק רחב היקף לפריט בכל סכום ומבצעת בדיקות כדאיות בכל רכישה.ההתנהגות הזו היא זו שמנהלת אותנו,לטוב ולרע. זהה מה הכסף עבורך.

3. התארגן - בצע רשימה מסודרת של הוצאות והכנסות ודע לאן כל סכום כסף חודשי הולך במדויק. קבע סדרי עדיפויות להוצאות שלך.כך תדע על מה לוותר קודם.

ישנם הרבה סעיפי הוצאה המקוטלגים תחת "הוצאות קבועות" שניתן לבדוק אותן ולהקטין אותן לאחר בדיקה מחודשת. למשל ביטוחים למיניהם יכולים להתגלות כמיותרים לאחר בדיקה. הנחות שונות לאוכלוסיות שונות בתשלום ארנונה ואחרים, צמצום הוצאות חשמל ע"י שינויים קלים באורח החיים וכד'.

4. בדוק שימוש במזומנים – האם יש לך מעקב שימוש במזומנים? זהו הכסף הקטן, שבסופו של דבר הופך לכסף הגדול בסוף החודש. בצע רישום של שימוש בכסף המזומן למשך חודש,חודשיים ותקצב מראש הוצאות אלו.

5. התמודדות עם חובות – בצע מיפוי מדויק של החובות שלך.בדוק דרכים לפריסת החובות בהסתכלות ותכנון רב שנתיים לפי תזרים עתידי לשיפור המצב הפיננסי שלך. בדוק אפשרות לאיחוד הלוואות ופריסה מחודשת של התשלומים .

6. חסכונות - צור תכניות חיסכון לטווח ארוך.בדוק שהכסף עובד עבורך."צא לקניות" בשוק הכסף ובדוק איזו תכנית מניבה יותר. חסוך רק לאחר שהתאזנת בחשבון הבנק.מחיר ההלוואה בבנק על אוברדראפט גבוה מהתשואה בתכניות חסכון. שוק הכסף מציע פתרונות מניבים שונים ומגוונים,רק צריך לצאת לקניות. הגדלת הכנסות אפשרית באמצעות השקעות נכונות,לא רק באמצעות עבודה.

7. הטמע שינויים בהתנהגות הצרכנית שלך – עבור לתשלום במזומן, אל תדחה תשלומים, בדוק האם ניתן לתקן לפני שרצים לקנות חדש, שאל: האם אני זקוק לזה? האם זה חייב להירכש עכשיו?אל תתעלם מחשבונות- רשום ותכנן מועדי תשלום.עשה רשימה של הוצאות וכרטיסי אשראי שוטפים,נהל תזרים חודשי.

הטמעת תכנית שינוי פיננסית אפשרית רק אם כל בני הבית נרתמים לעניין. הנטייה שלנו "להגן על הילדים" ולא לשתף אותם במה שקורה שגויה מיסודה.ברגע שמתבצע דיון פתוח, גם לילדים יש רעיונות נהדרים לחיסכון ושליטה בהוצאות.כשהנושא מוצג בבית כתכנית כלכלית משותפת ולא כמצוקה שיש לפתור, מועלים רעיונות יצירתיים המותאמים לבני הבית ולסגנון החיים, המביאים בסופו של דבר לחירות פיננסית אמיתית.

אדם או משפחה המעוניינים להגיע לחירות פיננסית אמיתית מוטב שייקחו מאמן מכיוון שבנושא הזה יש לטפל מתוך מחויבות עמוקה. באמצעות אימון אישי ניתן ללוות פרטים ומשפחות לבניית תכנית פיננסית המביאה את הפרט או המשפחה לחירות פיננסית ומאפשרת חיים אחרים, של צמיחה, תכנון שלווה וביטחון. 

 

הצעת מחיר בקליק לייעוץ כלכלת בית