טכנאי רשתות

טכנאי רשתות – מקצוע נדרש

רשתות מחשבים הן מערכות דינמיות אשר משתנות ומתפתחות באופן מתמיד, וזאת מסיבות שונות: חידושים אשר נכנסים לשוק המחשבים הן בתחום החומרה והן בתחום התוכנה, תהליכים של בלאי והתיישנות במערכות, צרכי חברות שהשתנו מיום התקנת מערכות המחשבים והרשת., פעילות של אבטחה מפני מזיקים ואיומים שמתפתחים ועוד. כל אלה הם חלק תחום אחריותו של טכנאי רשתות.

רשתות מחשבים כבר אינן דבר נדיר. בבתים רבים היום יש יותר ממחשב אחד, וכבר אנחנו רואים רשת בזעיר אנפין, שלא לדבר על בתי עסק קטנים ובינוניים, וגופים ציבוריים ומסחריים גדולים. רשת מחשבים טובה, אמינה ומתפקדת היא הכרח שבלעדיו אין אפשרות לעבוד כיום.


טכנאי רשתות מחשבים

אין שתי רשתות מחשבים דומות וזהות, כל רשת היא אחרת. טכנאי רשתות הוא אדם המתמחה הן בענייני חומרה והן בענייני תוכנה, החל מהשלב של אפיון צרכים של ארגון באשר הוא, עד לרמת התחזוקה הקבועה של הרשת, כולל כל מה שבדרך. רשתות מחשבים מורכבות ממחשבים, משרתים ומציוד היקפי. הרשת אחראית על תחנות העבודה, השרתים, ואמצעי התקשורת המחברים ביניהם.

טכנאי מחשבים הוא מי שלמד את המקצוע, ויחד עם זאת עליו להמשיך ולהתעדכן לעיתים קרובות בכל החידושים וההתפתחות שקיימת בתחום.


רשתות מחשבים

יש שני סוגים של רשתות מחשבים: רשת מקומית (LAN), הפועלת בשטח גיאוגרפי מוגבל ומצומצם, ורשת מחשבים מרחבית (WAN), המקשרת בין מחשבים המרוחקים זה מזה מבחינה גיאוגרפית. רשתות אלה משתמשות ברשתות ציבוריות כמו לדוגמא קווי טלפון.


לתקשורת מחשבים מספר מטרות משמעותיות, ואלה נמצאות בתחום אחריותו של הטכנאי:

שיתופיות – מאפשרת למספר משתמשים שונים להשתמש באותו ציוד קצה: סורקים ומדפסות, אין צורך במדפסת אישית ליד כל עובד. בנוסף על כך אפשרי גם שיתוף במידע: קבצים, מיילים ועוד.

הרשאות – לא כל המידע חייב להיות נגיש לכל העובדים (אבטחת מידע), לכן, צריך להיות מוגדר ברשת איזה מידע נגיש ופתוח למי מהעובדים.

שליטה מרחוק – דרך לתת תמיכה, ולתקן תקלות מרחוק. טכנאי רשתות משתלט על מחשב ממקום מושבו במעבדה, ועוזר לאותו עובד בשטח.