עורך דין פטנטים

עורך דין פטנטים

עורך דין פטנטים הוא למעשה עורך דין המומחה בתחום הקניין הרוחני, ומעניק שירותי סיוע וייעוץ משפטי בכל הנוגע לרישום פטנטים, שמירה על זכויות ובמקרים נדרשים גם בניהול תביעות בעניין גניבת קניין רוחני או הפרת זכויות יוצרים. עם זאת, יש להבדיל בין כמה נושאי תפקידים בתחום הפטנטים, ולהפריד בין עורך דין הבקיא בחוקי הקניין הרוחני, לבין עורך פטנטים, המגיע מן העולם הטכנולוגי, ועבר הכשרה מיוחדת של שנתיים ימים ויש לו רישיון עריכת פטנטים. למעשה המושג 'עורך דין פטנטים' הוא מושג עממי, המשמש לכינוי עורך דין קניין רוחני.


מהו פטנט? מהו קניין רוחני?

הפטנטים הם בדרך כלל המצאות העושות שימוש בטכנולוגיה חדשנית או ברעיון פורץ דרך ליצירת מוצרים שונים בתחומים שונים: חקלאות, רפואה, כימיה, מכניקה ועוד. רישום הפטנט בא להגן על הממציא ועל זכויות הקניין של המוצר או ההמצאה, כדי שיוכל ליהנות מבלעדיות על המצאתו, למנוע מחקיינים לעשות שימוש במוצר החדשני, שהושג בעמל רב. קניין רוחני עוסק במוצרים שאינם ניתנים למישוש: רעיונות, זכויות יוצרים ומבצעים על יצירות אמנות, סימני מסחר, שמות מקוריים, מדגמים של עיצוב תעשייתי או אחר, ועוד, כפי שנקבע מדי פעם בפעם על ידי בתי המשפט.


איך לרשום פטנט?

לאחר שעלה במוחו של ממציא רעיון נדיר, אם בהבלחה של רגע ואם פרי עבודת מחקר ממושכת, עליו לגשת אל עורך פטנטים מקצועי, היודע כיצד לערוך חיפוש במאגרי פטנטים ממוחשבים בישראל ובעולם, ויסייע לוודא כי אכן הרעיון מקורי, לא נרשם בעבר, או קיים בשימוש ולא נרשם עליו פטנט קודם לכן. חיפוש אצל עורך פטנטים כרוך בתשלום, וניתן למצוא עורכי פטנטים שונים ברחבי הארץ. אם הרעיון אכן ראוי להירשם כפטנט, יש להגיש בקשה ברשות הפטנטים. תהליך בדיקה ואישור פטנטים עשוי לארוך עד שלוש שנים. כאן נכנס לתפקיד היועץ עורך דין פטנטים, המומחה בקניין רוחני, ומסייע בהגשת הבקשה ובניסוחה בצורה נכונה. עם האישור יהיה הפטנט מוגדר כפטנט רשום, והזכויות עליו שמורות ומוגנות למשך עשרים שנה.

עורכי דין פטנטים ניתן למצוא ברחבי הארץ, ולקבל מהם הצעת מחיר לטיפול בתיק. מחיר עורך דין פטנטים נתון למשא ומתן, ויש לוודא כי בכל מקרה חותמים על הסכם סודיות, המגבה את כל פרטי ההמצאה. 

קבל ייעוץ מהיר ובחינם לעורך דין המתמחה בפטנטים