מיטת שיזוף

מדריך מיטת שיזוף

מיטת שיזוף – איך זה עובד?

מיטות שיזוף, הנמצאות במכוני שיזוף ייעודיים וגם בקליניקות יופי או אצל קוסמטיקאיות מבוססות על קרינה אולטרא סגולה, המחקה את פעולת השיזוף של השמש. תהליך השיזוף הוא תגובה טבעית של העור, המתכהה כדי להגן על עצמו מפני החשיפה לקרני השמש, או מפני הקרניים שאליהן אנו נחשפים בזמן השהות במיטת שיזוף. מיטת שיזוף היא מתקן סגור, שאליו ניתן להיכנס לבושים בבגד ים או עירומים כליל, והקרניים המשזפות מגיעות אל הגוף מכל צדי המיטה. לפני הכניסה אל מיטת שיזוף מורחים על הגוף מסנן קרינה מיוחד, ששונה במרכיביו ממסנן קרינה המיועד לחשיפה לשמש רגילה. מחיר שיזוף במיטת שיזוף נע בין כמה עשרות שקלים למעל מאה שקלים, תלוי אם רוכשים סדרת טיפולים או משתזפים בטיפול בודד.


מיטת שיזוף – האם זה מסוכן? כמה זה מסוכן?

בעבר נטען כי שיזוף במכון שיזוף בטוח יותר מן החשיפה לשמש, מכיוון שהזמנים מבוקרים ועוצמת הקרניים אחידה. אולם מחקרים שונים הביאו את האגודה למלחמה בסרטן להזהיר את הציבור מפני שימוש במיטות שיזוף. הסיבה היא שהקרינה האולטרא סגולה הנפלטת בזמן השיזוף עלולה לגרום לסרטן העור, ואף לפגוע בעיניים. עוד התגלה כי נזקי מיטת השיזוף יכולים לגרום לסרטן העור, בדומה לקרינה מן השמש, ואף יותר מכך. המומחים טוענים עוד כי קרינת ה-UVA במיטות השיזוף פוגעת בעומק העור, וגורמת לנזקים בלתי הפיכים. אזהרה נוספת היא מפני התפרצות מחלות כמו הרפס, הנוטות להתפתח עקב חשיפה מוגברת לקרני השמש, ומשהייה במיטת שיזוף.


אז מה עושים? האם קיים שיזוף ללא שמש?

ובכן, התשובה היא כן. ניתן להשיג מראה מולאטי, שזוף ואחיד ללא חשיפה לקרני השמש או קרני המיטה המזיקות. מדובר בתכשירים המבוססים על מריחת חומרי צבע טבעיים ועל DHA, המשיגים שיזוף מהיר. חלק מן התכשירים מחזיקים מעמד שבועות, וחלקם נשטפים במים ובסבון. החיסרון הגדול הוא הקושי להשיג גוון שיזוף אחיד באמצעות תכשירים לשיזוף עצמי, והקושי להתמרח באזורים כמו גב וכתפיים. הפתרון הלוהט בתחום שיזוף מלאכותי כיום הוא שיזוף בהתזה. שיזוף בהתזה הוא שיזוף מהיר, בתהליך האורך כמה דקות בלבד, ומעניק גוון שיזוף אחיד לאורך ימים. שיזוף בהתזה מתבצע על ידי התזה ידנית או במקלחון שיזוף, ומביא למראה נהדר של העור, ללא כל סיכונים וללא חשיפה מיותרת לקרני השמש.